Nové zistenie o vitamíne D ma prekvapilo

O vitamíne D sa toho už napísalo veľa. Najmä medzi niektorými alternatívne zmýšľajúcimi doktormi má povesť všelieku. Je nesporné, že vitamín D je pre nás dôležitý, a jeho nedostatok vedie k vážnym problémom. O tom nemusíme vôbec diskutovať.

Čo však jeho preventívne užívanie pre inak zdravých ľudí, ktorí ho možno vôbec nemajú málo? Má to zmysel?

Na to sa pozrela dosiaľ najväčšia klinická štúdia zameraná na úlohu dopĺňania vitamínu D u ľudí nad 55 rokov. Zahrnula 25 871 mužov a žien a mala mnoho menších podštúdií. Nazvali ju VITAL a my sa dnes spolu pozrieme, na čo v štúdii prišli.

Jej výsledky vás možno prekvapia tak ako mňa.

Slnečný vitamín

Vitamín D je si naše telo tvorí v koži z cholesterolu s využitím UVB žiarenia zo slnka. U ľudí s tmavou pokožkou a vo vyššom veku sa ho tvorí menej. Odhaduje sa, že 30-60% Európanov má nedostatok vitamínu D (2019). Preto je to jediný výživový doplnok, ktorého pravidelné užívanie v zime sa odporúča paušálne všetkým dospelým Európanom. Deti to majú inak, o tých tento článok nebude.

Dopĺňanie vitamínu D má teda zabrániť problémom, ktoré by mohli vzniknúť z jeho nedostatku.

Aké to sú?

Vážny nedostatok vitamínu D spôsobuje u detí krivicu a u dospelých mäknutie kostí, osteomaláciu. Pozor, to nie je to isté ako rednutie kostí, teda osteoporóza. Okrem toho sa ukazuje, že nedostatok vitamínu D sa spája s vyšším rizikom iných chorôb, i keď o niektorých nie sú vždy presvedčivé dôkazy.

V dlhom zozname je celá plejáda rôznorodých chorôb ako mozgová mŕtvica (2021), demencia (2017, 2019), akné (2021), depresia (2013) či rizikový faktor rakoviny štítnej žľazy (2019).

Keď trávite od jari do jesene veľa času vonku, keď svieti slnko, je dobrá šanca, že si vitamínu D vytvoríte dosť. Napríklad moja mama je na záhrade každý deň, ak nie je zem zmrznutá či zasypaná snehom, kým ja som kancelárska krysa, ktorá si už slnko ani poriadne nepamätá. Hoci som mladšia, tipujem, že mám vitamínu D menej než moja mama. Neviem naisto, nemerali sme to.

Ako vyzerala štúdia VITAL

V štúdii VITAL sa zamerali na preventívne podávanie vitamínu D bez toho, aby predtým zmerali, či je alebo nie je nízky. Teda presne také preventívne podávanie, aké sa blíži bežnému, reálnemu životu. Respektíve, aké odporúčajú najmä experti z alternatívnej scény na základe svojho úporného presvedčenia.

Dokopy 25 871 mužov a žien v USA rozdelili do 4 skupín.

Jedna brala 2000 IU vitamínu D3 a 1 g omega-3 mastných kyselín denne. Obe dávky sú fakt veľmi vysoké. Vyššie než sa odporúča bežne dopĺňať. Pravdepodobne takú dávku zvolili preto, aby sa mal šancu prejaviť ich efekt.

Druhá skupina brala len vitamín D3 + placebo. Tretia len omega-3 + placebo. A štvrtá brala 2x placebo.

Od väčšiny z nich mali vzorky krvi a ročne sledovali rôzne zdravotné parametre po dobu asi 5 rokov. Klobúk dole, že sa im toto podarilo zorganizovať!

Poďme sa pozrieť, čo našli v súvislosti s vitamínom D (nebudem to komplikovať s omega 3).

Hlavné výsledky štúdie VITAL

Ich hlavným cieľom bolo zistiť, či vitamín D zníži výskyt srdcového infarktu, mozgovej porážky a úmrtnosti na srdcovocievne choroby. Teda to, prečo mnohí vitamín D odporúčajú.

Zistili však, že preventívne, paušálne podávanie vitamínu D na tieto parametre nemá vplyv. Vitamín D teda v tejto štúdii nefungoval

Ale to vlastne nie je až také prekvapivé, pretože to už ukázala austrálska štúdia s 21 315 ľuďmi.

Tomu už hovorím presvedčivé výsledky.

Spomínala som však aj podštúdie, a tie sú podľa mňa celkom zaujímavé.

Podštúdie

Jedna z nich ukázala, že vitamín D neznížil výskyt zhubných, invazívnych nádorov, ale ukázal sa sľubný (nie štatisticky významný) vplyv na zníženie úmrtnosti na rakovinu v porovnaní s placebom.

Podľa ďalšej vitamín D neovplyvnil, ako často treba hospitalizovať pacientov pre zlyhávajúce srdce, a nemal vplyv ani na riziko výskytu cukrovky 2. typu. Podštúdia s 1326 ľuďmi s diabetom zároveň vyhodnocuje efekt na chronickú diabetickú chorobu obličiek, no výsledky ešte nie sú zverejnené.

Zaujímavý bol vplyv vitamínu D na autoimunitné choroby, ako napríklad reumatická artritída, autoimunitná choroba štítnej žľazy alebo psoriáza. Pri tej sa ukázalo, že preventívne podávanie vitamínu D znížilo celkový výskyt týchto chorôb o 22%, čo bolo štatisticky významné oproti placebu. Avšak, keď sa zamerali na každú chorobu zvlášť, neboli odlišné od placeba.

Pre mňa prekvapenie

Úprimne sa priznám, neviem, prečo testovali, či má vitamín D vplyv na riziko pádov. Prečo by mal mať na to vplyv? Každopádne zistili, že na riziko pádov vitamín D vplyv nemá.

Možno sa na to zamerali, aby vedeli rozpoznať prípadný mechanizmus prevencie zlomenín… keby… No a to je výsledok, ktorý mňa prekvapil asi najviac.

Vitamín D je dôležitý pre metabolizmus vápnika a je nutný pre jeho zabudovávanie do kostí. Takže by jeden očakával aspoň nejaký vplyv na zlomeniny u ľudí starších než 55 rokov. Najmä preto, že vo vyššom veku sa zlomeniny objavujú častejšie aj po miernom či dokonca žiadnom násilí, keďže kvalita kostí sa vo vyššom veku znižuje.

Napriek (mojim) očakávaniam sa v štúdii VITAL neukázal pozitívny vplyv preventívneho užívania vitamínu D na riziko zlomenín u starších ľudí. Bol (ne)účinný ako placebo.

Zamerali sa aj na typické zlomeniny vyššieho veku spôsobené osteoporotickými zmenami kostí – zlomeninu krčka stehnovej kosti a zlomeniny stavcov –, ani na tie však užívanie 2000 jednotiek vitamínu D denne nezabralo.

Menšej podskupine ľudí (771) spravili aj komplexnejšie vyšetrenia kostí a skladby tela po 2 rokoch užívania. Ukázalo sa, že štruktúra ich kostí sa po podávaní vitamínu D nezmenila oproti placebu. Rovnako sa neukázal vplyv na hmotnosť či skladbu tela.

Čo to znamená?

Neznamená to, že táto štúdia prepísala výsledky doterajších výskumov a ich meta-analýz, podľa ktorých má vitamín D veľa dôležitých úloh v organizme. Tak veda nefunguje.

Výsledky štúdie VITAL doplnili mozaiku, čo si postupne skladáme. Vďaka nej skrátka vieme viac a vieme dať lepšie odporúčania.

Viete, aká je vaša hladina?

Napríklad, ak ste ako moja mama neustále vonku a dá sa predpokladať, že máte dosť vitamínu D, alebo vám hladinu vitamínu D zmerali z krvi a bola dostatočná, nepotrebujete ho dopĺňať.

Ak vás zaujíma, ako na tom s vitamínom D ste, viete si v lekárni kúpiť orientačný test z krvi z prsta. Stojí okolo 4 €. My sme si ho doma robili a podľa neho mám mierny deficit, čo ma neprekvapuje. Ak chcete, v niektorých laboratóriách sa môžete objednať na odber a vyšetrenie svojej hladiny vitamínu D. Najlacnejší test som našla za 16.50 € a dal sa dať aj ako darček.

Dopĺňanie vitamínu D

Ak máte zmeraný nedostatok, alebo ste presvedčení, že by ste mohli mať nedostatok vitamínu D, dopĺňajte ho.

Nepotrebujete na to lieky. Úloha výživových doplnkov je dopĺňať špecifické živiny, ktoré chýbajú zo stravy; a zo stravy je všeobecne náročné získať dosť vitamínu D. Takže presne na toto sú výživáče určené. V lekárni vám poradia konkrétny typ.

Dávkovanie nepreháňajte. Viac neznamená lepšie, vitamínom D sa dá toxicky predávkovať. Potrebujete len dotiahnuť hladinu na normu. Viac nemá zmysel, ako vidno aj z výsledkov štúdie VITAL a jej mnohých podštúdií.

Žiadne zázraky sa však nekonajú

To najpodstatnejšie z tejto štúdie však je – ak niekde vidíte bombastické tvrdenia o vitamíne D a jeho priam zázračných účinkoch prakticky na všetko, berte ich s obrovskou rezervou alebo možno rovno mávnite rukou a choďte ďalej.

Vitamín D je veľmi dôležitý, a je dôležité, aby sme ho mali dosť, pričom mnohým Európanom chýba. Ale všeliek to naozaj nie je.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,  9