Esenciálne oleje – zázrak či podvod?

Možno mám skreslený pohľad na vec, lebo sa tejto téme venujem, ale v poslednej dobe mám pocit, že „esenciálne oleje“ na nás vyskakujú odvšadiaľ. Pozrime sa na ne teda bližšie, aby ste sami posúdili, či stoja za reč a peniaze.

Mám pre vás zároveň rovno 7 tipov, ako ich posúdiť.

Najskôr si zadefinujme pojmy

Pojem esenciálny olej je preklad z angličtiny. Tam sa názov odkazuje na esenciu alebo, ak chcete, podstatu rastliny, z ktorej pochádza. Éterický olej sa zasa odkazuje na prchavý charakter.

Podľa niektorých sú obe pomenovania nesprávne. Podľa iných sú nevhodné. Ďalší tvrdia, že sú zastarané.

Odborne by sa mal v slovenčine používať pojem silica.

Prečo to zdôrazňujem?

Pretože som si dávnejšie všimla, že ak v reklame, na stránke výrobcu, v blogu a podobne slovo silica aspoň spomenuli, zvyčajne (ale nie vždy) som dostala oveľa presnejšie a odbornejšie informácie. Používam to ako taký indikátor, či predajca vlastne vie, čo vám ponúka.

Prvý tip: keď na stránke nie je o siliciach ani zmienka, poberte sa radšej inam.

Čo to vôbec je?

Silice sú prchavé látky, ktoré sa získavajú napríklad lisovaním, vyvarením alebo destiláciou. Ide o vysoko koncentrované produkty.

Na 1 liter ružovej silice treba asi 2 tony sušených ruží. Preto sú niektoré silice veľmi drahé. Aby sa znížila cena, používajú sa niekedy na prípravu organické rozpúšťadlá. Také prípravky by mali mať prívlastok „absolue“.

Ďalšia možnosť, ktorú výrobcovia využívajú, je syntéza látok v silici. Vtedy však už nejde o silicu, ale maximálne o vonný olej.

Druhý tip: hľadajte informáciu o spôsobe získania. Ak je tam len vágne „prírodné“ či „kvalitná výroba“ alebo „organické“ alebo iné, dnes moderné, ale často nič nehovoriace frázy, hľadajte inde.

Ako rozpoznáte kvalitnú silicu?

Na výrobku by ste mali nájsť celé meno bylinky, tradične sa používa latinské. To znamená aj rodové a druhové meno. Mali by ste vedieť získať aj ďalšie odborne znejúce informácie

Ak nájdete fakt dobrého výrobcu, dozviete sa aj názov čeľade, miesto, kde rastlinu pestovali, či obsahové látky v silici. Čo to je? To je práve to, čo dáva silici účinok. Pôjde o látky ako limonén, citral, geranial, linalol, eugenol a podobne.

Mohlo by to vyzerať napríklad takto:

Badyánová silica (Illicium verum), destilácia sušených plodov, pestované v Číne.

Obsahové látky: trans anetol, metyl chavikol, limonén, cis anetol, alfa pinén, kubebén, fenikulín, alfa karyofylén, beta karyofylén, p- anízaldehyd, eugenol, linalol

Tretí tip: ak vidíte len niečo ako „mätový olej“ či alebo „oleum eucalypti“ (čo je len latinsky „eukalyptový olej“), hľadajte radšej ďalej. Ak vám ponúkajú zmes olejov, tak by mali napísať, v akom sú pomere.

Ako ich používať?

Ide o vysoko koncentrované látky a treba s nimi zaobchádzať opatrne.

Mnohé je treba pred použitím výrazne zriediť. Napríklad na masáž je väčšinou vhodná výsledná koncentrácia okolo 5%, ale v závislosti od silice to môže byť viac alebo menej.

Ak ich chcete použiť v aromaterapii, neprežeňte dávkovanie a nenechajte ich pôsobiť pridlho. S difúzermi nemám skúsenosti. Pri aromalampe s čajovou sviečkou kašlite na krásu. Aromalampa potrebuje dostatočne veľkú, ideálne sklenenú nádržku, aby sa nevyparila voda príliš rýchlo a zvyšky sa dali umyť. Nádržka tiež musí byť dostatočne vysoko (aspoň 12 cm) od sviečky, aby sa olej neprepaľoval (ideál je okolo 40°C).

Látky v siliciach sa môžu vstrebávať aj cez pľúca, aj cez kožu, nepodceňujte to.

Na vnútorné použitie je vhodných iba málo silíc. Ak vám ide práve o vnútorné použitie, stavte len na najvyššiu kvalitu. Videla som oleje od rôznych výrobcov, ktoré sú vraj na vnútorné použitie. Pritom obsahujú aj zložky, ktoré nie sú na vnútorné použitie vždy dobré… To radšej ani nekomentujem.

Štvrtý tip: Sú to koncentráty, opatrne s nimi. A ak ich chcete užívať vnútorne, neskočte na prvú sľubnú reklamu, spravte si kvalitný prieskum trhu alebo zájdite do dobrej lekárne.

Môžu ublížiť?

Krátka odpoveď: áno.

Relatívne častú sú napríklad alergické reakcie a podráždenie kože či slizníc. Niektoré silice môžu spôsobovať reakcie na slnku.

Ak máte nejaké vážnejšie choroby či beriete lieky, tak sa poraďte s lekárnikom o možných nepriaznivých vplyvoch na vaše zdravie či o možných interakciách.

Napríklad anízová silica môže znížiť účinok antidepresív (1). Iné sú nevhodné pre tehotné, lebo môžu zvyšovať riziko potratu (2). Eukalyptový olej vie zasa utlmiť nervový systém (3).

Pri vnútornom použití sa toho môže, samozrejme, prejaviť ešte viac.

Piaty tip: Ak vám predajca tvrdí, aké sú jeho „esenciálne oleje“ úžasne bezpečné a zaručene bez nežiaducich účinkov, choďte – nie, upaľujte! – kade ľahšie. Buď ide o také zriedené výrobky, že už je to len trocha arómy bez poriadneho biologického účinku; alebo netuší, čo hovorí; alebo rovno klame.

Prírodný ≠ bezpečný; aj arzén je prírodný.

Aj placebo môže mať nežiaduci účinok (nocebo efekt). Pri žiadnej látke, ktorá dosiahne pri danej koncentrácii nejaký biologický účinok, nevieme zaručiť, že tento nebude aj negatívny. Vieme len povedať, aké časté a závažné sú možné nežiaduce reakcie.

Môžu ich používať deti?

Teoreticky áno, ale je tam veľké ALE.

Pri väčšine z nich máme údaje o ich bezpečnosti len u dospelých. Keďže sú to koncentráty, treba myslieť na to, že deti je oveľa jednoduchšie predávkovať a vyvolať tak toxické účinky. Tie môžu byť aj závažné, v literatúre sa spomínajú aj zriedkavé hrozivé prípady.

Napríklad u troch chlapcov našli spojitosť medzi levanduľovým a čajovníkovým olejom vo voňavých mydlách či telových mliekach a patologickým rastom ich prsníkov (tzv. gynekomastia; 4). Situácia sa vyriešila, keď prestali používať takto vyvoňanú kozmetiku.

Vzácne sa tiež u detí napríklad vyskytli záchvaty podobné epilepsii po podaní eukalyptového oleja (5, 6).

Nemusíte sa ľakať, ide fakt o raritné prípady. No ilustrujú, že silice netreba brať na ľahkú váhu. Ak ich chcete deťom dávať, odporúčam poradiť sa s lekárnikom a nie na internete.

Šiesty tip: Pri deťoch buďte ešte opatrnejší než pri sebe, a to aj keď má predajca špeciálne produkty vytvorené vraj pre deti.

Sú naozaj také účinné, ako vravia?

Mnoho byliniek sa používa dodnes podľa zásad tradičného liečiteľstva. Objektívne vedecké dôkazy majú niekedy lepšie, inokedy horšie, inokedy vlastne žiadne.

Napríklad Cochrane prehľad (čo je Mercedes medzi vedeckými prehľadmi) z roku 2020 nenašiel dostatočný dôkaz vplyvu aromaterapie na demenciu. Tejto téme sa venovalo 13 štúdií, ktoré mali podľa autorov prehľadu väčšinou mizernú kvalitu (7).

Podobný záver má veľa prehľadov a meta-analýz štúdií s esenciálnymi olejmi, hoci jednotlivé štúdie sú často sľubné.

Zázraky? Tie silice fakt nerobia.

Ja napríklad už roky používam niektoré silice, keď mám zápal priedušiek. Viem, že ide čisto o symptomatickú úľavu a/alebo placebo. To mi však v tom momente úplne stačí. Ide zväčša o vírusovú infekciu, imunita sa musí postarať sama. Vôbec ma preto neprekvapuje, že objektívne sa moje parametre dýchania zrejme vôbec nemenia (8).

Siedmy tip: Silice môžu mať pri správnom použití a dávkovaní prospešný účinok. Ten však môže byť niekedy založený len na placebe (čo nemusí ničomu prekážať). Zázraky určite nečakajte. Ak vám ich niekto sľubuje, choďte radšej inam.

Bonusový tip na záver:

Okolo esenciálnych olejov sa niekedy robí veľké haló. Vraj sú prírodné, organické, certifikované, zaručene bezpečné, dokonale účinné…. to všetko je len reklamná bublina.

Nenechajte sa nalákať ani na to, že sú namiešané či odporúčané lekármi.

Prezradím vám tajomstvo – o bylinkách sa na medicíne neučíme absolútne nič. Na toto sú študovaní farmaceuti. Ja sa tejto téme okrajovo venujem, lebo robím už roky farmaceutickú medicínu. No aj tak som si tento článok nechala radšej skontrolovať človeku s farmaceutickým vzdelaním.

Po bylinky a výrobky z nich alebo po radu, ako ich užívať, choďte teda do dobrej lekárne. Ak ich kupujete na internete, voľte predajcov, ktorí volia suché, úradnícke reči alebo svoje výrobky predávajú aj v lekárňach. Bylinné prípravky netreba brať na ľahkú váhu.