Uspokojujete sa s omrvinkami, hoci vám sľubujú celý peceň?

Dobrá manipulácia vyžaduje čas. Manipulátor si vás musí predpripraviť. Pokojne môže trvať aj roky. A ako som už spomínala v predošlých článkoch, manipulátor si ani nemusí byť svojho toxického konania voči vám vedomý.

Poznanie mechanizmov manipulácie teda môže pomôcť nielen obetiam manipulácie, ale aj ľuďom, ktorí si svojho chovania nie sú úplne vedomí a chceli by prestať.

Cukor a bič

Základná technika manipulácie je cukor a bič, alebo presnejšie prísľub, že niečo získate a/alebo prísľub, že niečo nestratíte. Zvyčajne sa kombinujú. „Ak spravíš, čo chcem, dostaneš…“ alebo „Ak nespravíš, čo chcem, nedostaneš…“ No a skôr či neskôr príde aj na vyhrážky: „Ak nespravíš, čo chcem, prídeš o…“

A potom sa sľuby a vyhrážky kombinujú podľa potreby. Manipulátorovej potreby, samozrejme. Vaše sú druho-, treťo-, štvrtoradé. To je inak jeden z hlavných príznakov manipulácie – potreby jedného majú neustále prioritu pred potrebami toho druhého.

Sľuby a vyhrážky vôbec nemusia byť vyslovené. Keď sa však zamyslíte, zistíte, že sú základom každého manipulatívneho vzťahu.

Ako na to prídete? Napríklad tak, že sa samých seba spýtate, či niečo robíte preto, že sami chcete, alebo preto, že sa bojíte nejakých dôsledkov. Ak konáte často zo strachu, niečo nie je v poriadku.

Základy

Základné mechanizmy nie sú vôbec špeciálne, o mnohých ste počuli. Sú to:

  • Pozitívne posilnenie (reinforcement)
  • Negatívne posilnenie
  • Striedavé alebo čiastočné posilnenie
  • Trest
  • Traumatické učenie

Pozitívne posilnenie je rýchle, jednoduché a využívame ho všetci. Stále. Je to základ normálneho správania. I keď nielen ľudského, však ho používame aj pri výcviku zvierat. Ide o odmenu žiaduceho správania. Odvedieme dobrú prácu, náš šéf nás pochváli. Dieťa vynesie smeti, mama sa naň usmeje. Pes si sadne na povel, dáme mu mňamku.

Je to manipulácia? Nie. Rozdiel medzi manipuláciou a vplyvom som vysvetľovala ešte v januárovom blogu.

Omrvinky namiesto pecňa

Manipulátor však môže využiť túto taktiku napríklad na začiatku vzťahu, alebo aj neskôr, aby si posilnil pozíciu. Neskôr naberie táto taktika toxický charakter, keď sa reálna odmena nekoná, hoci vy ste poslušní. Namiesto celého bochníku chleba dostanete len omrvinky.

Napríklad:

  1. Šéf vám sľúbi vytúžené povýšenie (peceň), ak… (splníte jeho potreby na úkor vlastných).
  2. Vy jeho požiadavku splníte, ale povýšenie sa nekoná, lebo… (niečo sa vždy nájde), ale má pre vás aspoň… (omrvinky)
  3. Dodá, že nabudúce už určite dosiahnete vytúžené povýšenie (sľúbený peceň), len sa musíte snažiť, byť trpezliví, dobrí… (ďalej plniť jeho potreby na úkor vlastných).

Keď zbadáte, že namiesto sľúbeného bochníka dostanete len omrvinky, zbystrite pozornosť. Ak ide o jednorazovú vec, dajme tomu. Ale sotva sa z toho stane pravidlo…

Predtým alebo potom

Negatívne posilnenie a trest sa zamieňajú. Oba využíva aj neškodný vplývajúci. Môžu však byť zneužité pre manipuláciu.

Pri negatívnom posilnení je niečo nepríjemné prítomné na začiatku a odmenou je odstránenie nepríjemnosti. Často stačí hrozba negatívneho. Manipulátori útočia na naše terče v podobe strachov. Šéf vám nesľúbi povýšenie (cukor), ale pohrozí výpoveďou (bič). Partner nesľúbi noc plnú vášne, ale pohrozí spánkom na gauči.

Naproti tomu, trest príde ako priamy následok neželaného správania. Ide teda len o iné načasovanie. Napríklad tichá domácnosť či gauč po tom, čo ste neurobili, čo od vás partner chcel. Predvolanie „na koberček“, keď ste nesplnili šéfovu absurdnú požiadavku.

Trest ani nemusí nastať. Stačí, ak sa bojíte, žeby ste mohli byť potrestaní. Manipulátor teda môže využiť váš strach, že prídete o miesto, bezpečie, zázemie, môže sa vyhrážať výpoveďou, či rozvodom.

Vplyv verzus manipulácia

Všetky taktiky môžu byť jasné, viditeľné, alebo jemné a takmer nebadateľné. Môžu byť súčasť úplne normálneho správania. Napríklad, ak ste lenivci a nepracujete a šéf vás férovo varuje, že vás nemá prečo zamestnávať, tam nejde o žiadnu manipuláciu.

Ide síce o mechanizmy, ktoré manipulácia využíva, ale samy o sebe nemusia byť ešte manipuláciou. Treba sa na ne vždy dívať komplexne. Pri manipulácii ide o celý manipulatívny vzťah (proces, ktorý má isté trvanie), nie len o jednu príhodu.

Asi ste si všimli, že som nespomenula traumatické učenie a striedavé a čiastočné posilnenie. Tie si totiž zaslúžia samostatný blog.