Manipulátori mieria na vaše citlivé miesta, spoznajte ich aj vy

Písala som už, že všetci sme síce možné ciele pre manipulácie, no vieme zariadiť, aby sme boli ťažšie, nedostupnejšie ciele. Jedným z krokov, ako to dosiahnuť, je poznať nášho „nepriateľa“.

A tiež terče, na ktoré manipulátori útočia.

Všetci sme zmanipulovateľní, lebo všetci máme nejaké potreby, túžby a strachy. To je presne to, čo manipulátori využívajú.

Otestujte si potreby

Z týchto vecí označte také, ktoré potrebujete najviac a ktoré najmenej: peniaze, moc, status, bezpečie, lásku, sex, uznanie, akceptáciu, záväzok, rodinu, partnera, deti, dlhodobý vzťah, šťastie, bezstarostnosť, prácu, kariéru, úspech, pochvalu, ubezpečenie, materiálne zabezpečenie, pekné veci, priateľstvo, fyzické zdravie, psychické zdravie, relax, smiech, sebavedomie, slobodu, vzdelanie, zručnosť.

Základné veci, však?

Aj tak si spravte malý rebríček, lebo každý ich má trochu inak. Uvedomte si, ktoré z nich sú pre vás teraz kľúčové. A berte do úvahy, že sa môžu meniť. Nemusíte sa obmedzovať týmto zoznamom, pokojne si pridajte ďalšie svoje potreby.

Otestujte si obavy

Až si usporiadate rebríček svojich potrieb, pozrite sa na svoje obavy.

Ako veľmi sa obávate niektorého z týchto: strata peňazí, strata postavenia, strata zamestnania, strata možnosti niečo získať, strata lásky, strata sexu, strach z konfliktu, strach z odmietnutia, strach z opustenia, strach zo zlyhania, strach z pocitu viny, strach zo zahanbenia, strach z kritiky, strach z úspechu, strata rešpektu, strata mladosti a vitality, strata fyzického zdravia, strata mentálneho zdravia, rozvod, nešťastie, strata kontroly, strata kariéry, strata domova, strata zabezpečenia, strata bezpečia.

Opäť si môžete pridať také, na ktoré sme Dr. Braikerová (jej knihou sa tento mesiac inšpirujem) a ja nepomysleli.

Až už máte jasnú predstavu, ktoré sú vaše najväčšie potreby a strachy, viete, ktoré terče môžu manipulátori najlepšie využiť.

Potreby a obavy = terče pre vplyv i manipuláciu

Čo ak tí, čo na nás neškodne či pozitívne vplývajú, použijú rovnaké terče? Ako v takom prípade rozoznať manipuláciu od vplyvu?

Je tam viac rozdielov, kľúčom však najčastejšie býva proste nepríjemný pocit.

Keď sa vás niekto snaží ovplyvniť v dobrom, nebudete sa cítiť vyslovene nekomfortne. A ak áno a ozvete sa, láskyplný človek sa hneď a bez odvrávania stiahne; teda bude rešpektovať vaše hranice. Ak má druhý skutočne na srdci vaše dobro, nevzniká pocit nebezpečenstva.

Naproti tomu, keď sa vás niekto snaží zmanipulovať, je dobrá šanca, že sa budete cítiť zahnaní do kúta, zapletení do sietí, znemohúcnení, priškripnutí k stene. V nebezpečenstve. A to aj v prípade, že ide o vášho partnera/priateľa/rodiča, o ktorom ste presvedčení, že vás má rád.

Manipulátor vás môže milovať ako koňa, nemusí si byť vôbec vedomý toho, že používa manipulačné techniky a že vaše záujmy stavia na druhé miesto. Môže samého seba a vás presviedčať o tom, že to všetko je len pre vaše dobro.

Vaše dobro však musíte mať predovšetkým na starosti vy sami a vy sami ho musíte klásť dostatočne vysoko v rebríčku svojich priorít.