Prerušovaná hladovka – najnovší pohľad vedy

Prerušovaná hladovka, intermittent fasting, naberá na popularite. Minule mi kamarát spomínal, že zachytil, ako túto metódu prezentujú ako liek na všetko, panacea.

17. decembra vyšiel prehľad meta-analýz z radomizovaných klinických štúdií na túto tému. Teda v preklade, veľa dát, vynikajúco spracovaných, ich výsledkom sa teda dá veriť.

Rôzne schémy

Prerušovaná hladovka má rôzne schémy. Napríklad 16:8, teda jedlo sa konzumuje len 8 hodín z dňa. Iný je striedanie dní, kedy sa je a kedy človek neje (ADF z anglického alternate-day fasting), a jeho obmena, kedy počas hladovkových dní človek zje asi 500 kcal (mADF, modified alternate-day fasting). Schéma 5:2 zasa rozkladá 2 hladovkové dni na týždeň a aj tá má rôzne obmeny.

Pozor, hladovky sa neodporúčajú ľuďom s niektorými chorobami, napríklad ako cukrovka, porucha štítnej žľazy, chronické infekcie, choroby obličiek a podobne. Ich metabolizmus je totiž vážne porušený a takéto experimenty by nemuseli dopadnúť dobre.

Pre zdravého človeka nie je prerušovaná hladovka problém.

Ale späť k novinkám.

Boj s obezitou

Spomínaná analýza zistila, že prerušovaná hladovka vie pomôcť v boji s obezitou. Zároveň zlepší profil tukov (cholesterol, triacylglyceroly) a cukrov v krvi. Tieto sa prejavili u ľudí s nadváhou a obezitou. Bolo tam aj kopec ďalších výsledkov, napríklad aj u ľudí s normálnou hmotnosťou, no tie analýza zhodnotila ako málo spoľahlivé. Mnohé výsledky boli poznačené chybami a ťažko sa im teda dôveruje.

Zo všetkých schém analýza zhodnotila, že mADF a 5:2 jediné fungujú na redukciu hmotnosti obéznych ľudí. Pričom však prináša výsledky prvé 1-6 mesiacov, potom nenastáva jojo efekt pri dodržiavaní metódy, ale už sa ručička váhy nehýbe. Pre ostatné parametre sa najlepšie ukazuje mADF schéma.

Zatiaľ krátkodobé výsledky

Autori analýzy upozorňujú, že mnohé výsledky z týchto štúdií, boli krátkodobé. Odporúčajú spraviť také, ktoré budú sledovať účastníkov dlhšie.

No tak či tak, ak ste uvažovali, že by ste túto metódu vyskúšali, podľa súčasných vedeckých poznatkov to nemusí byť zlý nápad.

Avšak ak vám niekto tvrdí, že prerušovanú hladovku máte robiť podľa schémy, ktorú vám špecificky vymyslia podľa… neviem čoho, tlačí vám kaleráby do hlavy. Nafúknuté sú tiež tvrdenia o tom, aká je takáto hladovka všeliek na choroby od výmyslu sveta.

Úplná hlúposť to však nie je.