Nedobrovoľne sa kŕmime aj plastami

Idiopatický črevný zápal

Počuli ste už o chorobách zvaných „idiopatický črevný zápal“ (IBD, z anglického inflammatory bowel disease)? Sú to rôzne choroby charakterizované neznámou príčinou a poruchou imunitnej odpovede, pri ktorej trpí sliznica zažívacieho traktu. Taká je napríklad Crohnova choroba, ktorá vie napadnúť každý kúsok od úst až po konečník, alebo ulcerózna kolitída, ktorá sa „špecializuje“ na hrubé črevo.

Identifikovaných spúšťacích faktorov je veľa. Ide o interakciu medzi genetikou a faktormi prostredia, ako diéta, mikrobiálna flóra v čreve, ale aj faktory ako fajčenie, stres a iné podobné.

Tieto choroby vedia riadne znepríjemňovať život bolesťami a kŕčmi v bruchu, hnačkami, krvácaním z konečníka, stratou hmotnosti či anémiou (chudokrvnosť). Pridružujú sa k tomu často aj iné choroby ako napríklad zápaly kĺbov, kože alebo žlčníka. Vie teda limitovať kvalitu života a liečba je pritom nie vždy úspešná alebo je dosť agresívna (napríklad odstránenie celého hrubého čreva alebo podávanie liekov potláčajúcich imunitnú reakciu).

Mikroplasty

Nový výskum z 22.12.2021 možno identifikoval ďalší rizikový faktor – mikroplasty.

Mikroplasty sú malé plastové častice, menšie než 5 mm, ktoré sú dnes už všade okolo nás. V pitnej vode (tá v predávaná v plastových fľašiach ich má 2x toľko ako vodovodná; predpokladá sa kontaminácia priamo z fľaše), vo vzduchu či v pôde.

Dostávajú sa tam z vlákien syntetických materiálov šiat (napríklad aj pri praní), z používania pneumatík a podrážok topánok, z kozmetiky (mikročastice v pílingu), pri rozklade plastových fliaš, mikroténových vrecúšok, rybárskych sietí, plastových obalov z jedla či kozmetiky a mnohých iných. Mikroplasty sa viac uvoľňujú v teple, takže novorodenci prikrmovaní z plastových fliaš s plastovým cumľom ich môžu zhltnúť celkom dosť.

Spaľovanie plastového odpadu síce nevytvorí mikroplasty (čo viem), ale pridá nám do vzduchu dioxíny a ťažké kovy. Mňamka.

Súvislosť medzi mikroplastami a IBD?

O tom, či a aký vplyv majú mikroplasty na ľudské zdravie, vieme zatiaľ pramálo.

Spomínaná nová štúdia analyzovala vzorky stolice od 50 zdravých ľudí a 52 pacientov s IBD z rôznych oblastí v Číne. Ukázalo sa, že pacienti s IBD mali 1.5 x viac mikroplastov v stolici než zdraví. Ďalšia analýza ukázala, že najčastejšie šlo o polyetylén tetraftalát (PET, teda plastovo fľaše) a polyamid (PA, obaly na jedlo a textil).

Ide o malú štúdiu, ktorá ukazuje len na koreláciu (dve prepojené pozorovania), zatiaľ sa však nevieme vyjadriť k tomu, či ide o kauzalitu (jedno spôsobuje druhé). Možno sú tieto dva javy prepojené cez úplne inú, tretiu či štvrtú príčinu. Na to netreba zabúdať a neskákať k vyhláseniu, že mikroplasty spôsobujú IBD.

Aj iné nedávne výskumy (1,2) však ukázali, že bunky rôznych organizmov sú schopné absorbovať mikroplasty. Nežiaduce efekty mikroplastov na zdravie teda nevieme momentálne vylúčiť, ale ani potvrdiť. Výskum sa však na ne začal zameriavať, a tak časom budeme zrejme vedieť viac.

Asi by bolo na čase sa plastom vyhýbať, ak sú k dispozícii aj iné alternatívy.