Človek drakom ako medicínsky problém

Na Silvestra sa už tradične lúčime so starým rokom ohňostrojom. Niektoré zdroje vravia, že oheň a hluk má odohnať zlých duchov. Zvieratá by zrejme povedali, že by sme sa konečne tejto povery mohli vzdať, aby sa oni nemuseli triasť strachom. Prípadne aspoň použiť takzvané tiché ohňostroje.

No a keď už o tom ohni, tak vám predstavím milú medicínsku historku s mužom, ktorý mal ohnivý problém.

Dračí problém

Stala sa v roku 1886 mužovi z Glasgowa, ktorého meno sa nezachovalo. Začalo to ako zápach z úst. Nič nevídané. Potom to pokračovalo ako smradľavé grganie. Nemal žiadne bolesti, ale ten zápach bol vraj otrasný.

Jednu noc sa však zobudil, zapálil zápalku, aby sa pozrel na hodinky. Keď ju pokúsil sfúknuť, jeho dych sa vznietil a spôsobil výbuch. Pacient ho pripodobnil výstrelu z pištole. Okrem mierneho popálenia pier sa mu však, našťastie, nič nestalo.

Mužov doktor, Dr. George Beatson, o ničom podobnom predtým nepočul. Napísal o tom odborný článok aj so svojou teóriou, ako to mohlo vzniknúť.

To spôsobilo živú korešpondenciu medzi inými lekármi a nové podobné príhody.

Viacero drakov

Jeden napríklad napísal, že už pár rokov trpel na zlé trávenie. Dával si teda na to liek na to určený a všetko bolo v poriadku. Potom ho však začalo nafukovať a v noci cítil aj bolesť v bruchu. Jeho plyny, vychádzajúce zhora či zdola, odporne páchli.

Potom si zrazu odgrgol práve v momente, ako si zapaľoval fajku. Objavila sa malá explózia, čo mu spálila fúzy a popálila pery. Skúšal vraj všetko. Zmeniť stravu, skúšal rôzne iné prípravky. No nič nepomáhalo. Nikde sa nepíše, že by sa bol vzdal fajčenia…

No potom sa objavil iný pacient, tiež v Škótsku, ktorého vyšetril Dr. James McNaught. Zo zvedavosti strčil hadičku do mužovho žalúdka a spravil analýzu jeho obsahu. Vraj smrdel ako niečo skysnuté a keď ostal stáť pri izbovej teplote, urobil sa na povrchu povlak, cez ktorý unikali bublinky.

Vodík ametán.

Zistil, že prekážka v čreve, ktorá pacienta zjavne inak neobťažovala, spôsobila, že potrava začala v jeho žalúdku kvasiť, a produkovať veľa metánu a vodíka.

Diskrétny drak

Iný pacient v roku 1930 opisoval historku, ako zapaľoval cigaretu počas hrania bridžu a ucítil, že si potrebuje odgrgnúť. Snažil sa byť preto diskrétny. Neotvoril ústa doširoka a vypustil plyn cez nos.

Verím, že plamene, čo mu vyšľahli z nozdier, museli byť veľmi diskrétne. A zvlášť pri silvestrovskej oslave to mohol byť veľmi zaujímavý spôsob, ako sa pridať k ohnivým oslavám. Čo poviete?

Zdroj: 1, 2