Umelá inteligencia môže pomôcť v prevencii chorôb

Umelá inteligencia (AI) či učenie sa strojov a medicína si spolu rozumejú. Stroje sa učia čoraz rýchlejšie a progres v tejto oblasti ide míľovými krokmi. V medicíne sa často stretávame s obrovským množstvom dát, ktoré treba pretriediť, vybrať zo „šumu“ to podstatné a na to sa zamerať. To je najmä typické pre diagnostiku.

Samozrejme, že mnohým hneď napadlo, či by sa na to nedali využiť počítače. Nakŕmili ich rôznymi údajmi. Napríklad tisíckami röntgenových snímok pľúc v snahe naučiť ich diagnostikovať rakovinu pľúc.

AI dorovnáva

Spočiatku boli ich výsledky menej presné než ľudských diagnostikov. To však už nie je pravidlo. Od roku 2016 sa výsledky AI priblížili k presnosti ľudských expertov, v roku 2019 už niektorých rádiológov predbehli.

AI prichádza v pravý čas. Naše poznanie rastie závratnou rýchlosťou a stáva sa nezvládnuteľné pre ľudský mozog. Ľudia vraj vedia zohľadniť štyri rôzne premenné súčasne. Keď pribudne piata, strácame sa.

Prevencia je dôležitejšia než liečba

Práve AI sa týkajú aj dnešné novinky. AI a prevencie. Prevencia je vždy lepšia než liečba. Je lepšie sa dobre stravovať, pravidelne sa hýbať, vyhýbať sa alkoholu, cigaretám a drogám, než potom liečiť vysoký krvný tlak, upchaté cievy, mozgovú porážku či srdcový infarkt.

Časť prevencie sa zameriava na preventívne prehliadky.

Tie, samozrejme, nemajú ako zabrániť vzniku nejakej choroby. Dávajú však šancu zbadať problém skôr, než sa vymkne spod kontroly. Zvyčajne je vtedy situácia ľahšie zvládnuteľná.

Ak zubár objaví maličký kaz a opraví ho na začiatku, je to lepšie, než keď musí vytrhnúť či rozvŕtať celý zub. Ak sa objaví tumor, keď má 1 cm, bude mať lepšiu prognózu, než keď už prerastie okolité tkanivá a metastazuje do pľúc či mozgu.

AI a prevencia rakoviny prsníka

V jednej štúdii zo 14.12.2021 testovali AI pri skríningu rakoviny prsníka pomocou mamografie. Mala výsledky zhodnotiť sama, bez ľudského doktora. Pri porovnaní s človekom si vôbec neviedla zle a dokonca znížila potrebu zavolať pacientov na ďalšie vyšetrenie.

Pri „3D mamografii“ (tomosyntéza) sa jej darilo horšie, tam sa ešte musí pár veciam priučiť.

Komentár odborníkov k tejto štúdii teda odporúčal využívať AI ako doplnok k vyšetreniu človekom, čo by mohlo výrazne zvýšiť spoľahlivosť tejto metódy.

AI a prevencia rakoviny hrubého čreva

Podobný komentár vyšiel v decembri aj k výsledkom štúdie AI využitej pri skríningu nádorov hrubého čreva s použitím kolonoskopie.

Podľa spomínanej štúdie sa dokázala AI vyrovnať skúsenému endoskopistovi. V komentári vyjadrili presvedčenie, že AI môže výborne fungovať ako ďalší pár očí a pomôcť tak pacientom spolu s ľudským doktorom.

Prečo nehovoríme o nahradení doktorov AI? Teda aspoň zatiaľ nie? Pretože aj najväčší zástancovia AI priznávajú, že k dokonalosti má zatiaľ ďaleko. A tak sa na ňu ešte nechceme celkom spoliehať.

A, ako to v dnešnom svete býva, možno ešte väčšia odysea čaká na právnikov, ktorí budú musieť doladiť záležitosti ako zodpovednosť za prípadné komplikácie či rovno úmrtie spojené s chybnou diagnostikou.

Mňa, popravde, AI fascinuje a osobne mám za to, že jej potenciál pre medicínu je obrovský a mohol by sa už možno začať využívať ako diagnostická pomôcka.

Vy to vidíte ako?

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5