Tancujúce molekuly by mohli vyliečiť miechu

Dnešná novinka ma uchvátila, sotva som ju začula. Možno ste ju už zachytili tiež, lebo prehrmela internetom. Ak áno, dajte vedieť.

Ale keby náhodou nie, tak toto je taká sila, že o tom musí byť informovaný každý zvedavec.

Vedcom (11.11.21) sa podarilo zregenerovať kompletne poškodenú miechu. Áno, zatiaľ len u myšiek, ale aj tak. Miecha!

Poškodenie miechy

Poškodenie miechy môže byť rôzne závažné. Niektoré zasiahnu úplne všetky funkcie miechy, iné napríklad len pohyb, kým cítenie ostane zachované. Niektoré sú dočasné, iné trvalé. Niektoré sa po rehabilitácii zlepšia, iné nie. Ak sa tento nový výskum podarí aplikovať u ľudí, prepíšeme niektoré poučky.

Vedci aplikovali jednu injekciu do oblasti miechy paralyzovaným myšiam, ktorým sa prinavrátila schopnosť chodiť do už po 4 týždňoch, a to vďaka takzvaným tancujúcim molekulám.

Tancujúce molekuly

Ide o bioaktívne polyméry, ktoré sa podajú v tekutej forme. V tkanive vytvoria gel s nanovláknami, čo sa ponáša na mimobunkovú hmotu v mieche. Tam však „nesedia“ pasívne, ale sa aktívne pohybujú.

Vďaka tomu majú šancu dotknúť sa tých správnych receptorov. Neuróny sa totiž neustále hýbu. Ak molekuly terapie ostanú tam, kde sme ich vpichli, nemusia sa nikdy stretnúť so správnym cieľom. Také to: „Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná… zůstaneš tam.“

Dve muchy jednou ranou

Podaný prípravok spúšťa hneď dve signálne kaskády naraz, obe sú pritom kľúčové pre regeneráciu nervového tkaniva.

Jedna podnecuje dlhé vlákna neruónov (axóny), aby regenerovali. Axóny plnia v organizme funkciu elektrického vedenia. Prenášajú signály z mozgu a miechy ďalej. Ich oprava alebo znovu-narastenie sú preto základný predpoklad pre obnovu funkcie. Terapia sa zároveň postarala o ich myelínové obaly, čo si predstavte ako izoláciu káblov.

Druhá spustená kaskáda bola podporná. Pomohla okolitým bunkám množiť sa, a tak kŕmiť a stimulovať rast neurónov.

Budúcnosť terapie

Tento výsledok je dôležitý nielen pre regeneráciu miechy (ako keby už to nestačilo).

Ide zároveň o predstavenie úchvatnej technológie, ktorý by mohla pomôcť vo vývoji novej terapie na rôzne iné choroby. Pre vývoj tohto preparátu sa totiž naučili kontrolovať pohyb zhluku molekúl tak, aby mohli lepšie stimulovať prenos signálov medzi bunkami.

Bližšie to predstavili aj samotní autori štúdie v 3 minútovej reportáži na YouTube (je po anglicky, ale simulácia tancujúcich molekúl je pochopiteľná aj bez slov): https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q_xvCE904YU?rel=0&autoplay=0&showinfo=0&enablejsapi=0

Autori plánujú technológiu otestovať u ľudí. Kiež by si ku klinickým skúšaniam vyberali spoločnosť, pre ktorú pracujem. Tak rada by som bola pri tom!