Spravím si lenivé Vianoce a vy?

Minulý týždeň som písala o nedokonalých Vianociach. Vyzvala som vás, aby ste sa podelili so svojimi príbehmi a viacerí to spravili napríklad na sociálnych sieťach. Za čo veľmi pekne ďakujem. Myslím, že je super, že sme sa viacerí ozvali a dali najavo, že sviatky nemusia byť perfektné.

Asi najčastejšie sa objavovala téma toho, ako ubrali z nárokov na poriadok či dokonalé navarenie a napečenie. Tak mi napadlo, že sa s vami podelím o to, ako som si zariadila Vianoce tento rok aj s konkrétnymi tipmi.

Sú totiž vyslovene lenivé.

Sladké koláče?

Tento rok nepečiem.

Kedysi som vypekala rôzne druhy. Nikdy nie veľa s porovnaní s inými gazdinkami. Pečenie ma baví, len naň musím mať špecifickú náladu. Tento rok sa nálada nedostavila.

Zašla som preto do blízkej cukrárne (cukrari.sk, vrelo odporúčam). Tam som nabrala zákusky podľa toho, čo mali k dispozícii. Viem, že mi od nich vždy všetky chutili. Napečené.

Slané koláče?

Spravila som jeden druh, lebo je to len pár minút práce, výživová hodnota je vynikajúca a robievame ich aj inokedy, keď sa chystáme hrať spoločenské hry.

Ide o tzv. sýrniky:

  • 1 balíček „kvarglí“ z dielne Kauflandu. Špecificky tie, lebo majú na to vhodnú konzistenciu. Pokrájať, postrúhať či rozdrobiť na čo najmenšie kúsky.
  • 1 tvaroh v papierovom obale. Špecificky ten, lebo je mokrejší a lepivejší a pritom má hrudky. Tie vo vaničke sú zvyčajne buď krémové alebo suché, to sa sem nehodí.
  • 1 vajce, 6 lyžíc krupice, 2 lyžice múky, 1/2 balíčka resp. 1-2 lyžičky prášku do pečiva.

Nič iné. Zamiesiť, cesto sa vždy bude lepiť, netreba pridávať múku. Nechať odstáť asi 20 minút. Urobiť rukami valček (priemer asi 5-6 cm). Nakrájať na kolieska asi 1-1.5 cm hrubé. Poklásť na plech. Piecť pri 200°C do zlatohneda, čo je asi 25 minút. Hotovo.

Kapustnica, šalát a ryba?

Kapustnica sa varí sama, šalát je rýchlo a ryba poputuje v jenskom skle do trúby. Tak nám aj tak chutí viac. A najmä netreba obaľovať a stáť pri tom, kým sa vypraží.

Vianočný stromček a atmosféra?

Máme asi taký 30 cm vysoký umeláčik, ktorý je ozdobený za 15 minút. Radosť spraví. Vraj ekologická stopa umelého stromčeka sa vyrovná živému po cca. 20 ročnom používaní. Ten môj už vyše desať rokov, takže je na dobrej ceste. Moji rodičia majú ten istý umelý stromček už vyše tridsať rokov a nechystajú sa ho meniť, takže ten náš drobec sa môže inšpirovať.

K atmosfére nakvapkám jedľovú silicu (kupujem tie od Hanus) do vonnej lampy. A možno, veľmi možno, pustím na Spotify nejaké vianočné piesne. Ale skôr nie. I keď, Ringo Starr má taký fajn uletený vianočný album… Žeby ten?

Upratovanie?

Okná som umyla na jeseň, kým bolo ešte ako tak teplo. Pozerať sa cez ne dá, to úplne stačí. Aj tak je vonku sivo. Vyprané bolo, žehliť sa mi nechce. Zvyšok sme upratali cez týždeň. Prach chytila prachovka z pštrosích pier (odporúčam, ja som kúpila od prachovky.sk). Na kuchyňu a kúpeľňu som v obľúbenom bezobalovo.sk našla efektívnejšie prostriedky, než som kedy zohnala v obyčajnej drogérii. No a napokon povysávať, pretrieť podlahu netrvalo dlho. V zásade úplne bežné upratovanie, nič špeciálne vianočné.

Viac času na zábavu

V praxi to znamená, že z Vianoc ostane drvivá väčšina dňa na zábavu a naozajstné užívanie si voľného času. Pravdepodobne si zahráme nové rozšírenie k hre inšpirovanej Pánom prsteňov (Putovanie po Stredozemi) alebo Harryho Pottera (Boj o Rokfort). Obe hry máme už dlho a nevieme si ich vynachváliť. Keď bola v Bratislave na návšteve Natália Tena (hrala Nymfadoru Tonksovú), nechali sme si hernú kartičku s jej podobizňou podpísať. Vždy to pri hraní poteší.

Možno sa niekto práve chytil za hlavu, že takéto lenivé Vianoce takmer hraničia s herézou. Niekto v tom nájde obraz svojich sviatkov. Niekomu by tie vypražené podkovičky z kapra chýbali. Iný si povie, že to je ešte stále kopa práce kvôli jedným sviatkom.

Podstatné je, a to je dôvod, prečo to píšem, že sa človek nemusí rozkrájať, ak sa mu nechce. Ono sa fakt nič nestane, keď nebude všetko podľa zaužívaných zvykov.

Ak sa vám podarí mať voľno a spomaliť, tak vám prajem, aby ste si ten čas užili čo najpríjemnejšie.

Dajte prípadne vedieť, ako ste sa mali!