Pridajte sa k #nedokonalevianoce

Tento blog som písala na veľa pokusov. Napísala som, zmazala som. Nevedela som, z ktorej strany túto ťažkú tému uchopiť.

Šťastné a pritom nešťastné sviatky

Chcem totiž písať o ľuďoch, ktorí síce nemajú existenciálne problémy, ani diagnostikovanú klinickú depresiu, ani nečakajú na koľajniciach na najbližší vlak. No aj tak sa pri zmienke o „šťastných a veselých“ len trpko usmejú.

O ľuďoch, ktorých ťažkosti získajú na Vianoce oveľa jasnejšie obrysy a sýtejšie farby.

Našla som si dokonca aj štatistiku z roku 2019 z UK. 26% ľudí v nej povedalo, že Vianoce na nich vplývajú negatívne. Je teda jasné, že väčšina z vás zrejme prežíva šťastné Vianoce alebo na vašu náladu nemá tento sviatok vôbec vplyv. Ak patríte medzi spokojnú väčšinu, možno vás dokonca prekvapí, žeby niekto mohol vnímať práve Vianoce cez celkom inú optiku.

I keď mnohí z vás asi počuli, že okolo Vianoc býva samovrážd. Ak áno, tak vedzte, že to je len mýtus, ktorý nie a nie umrieť. Pravda je, že okolo Vianoc samovraždy dokonca celosvetovo významne klesajú. Vynahradia to zvýšené počty úmrtí vlastnou rukou v januári. (1,2)

No hovoriť všeobecne o veselo-smutných Vianociach som vlastne vôbec nechcela.

Žiadna tragédia, žiadne hrozivé scenáre, no aj tak…

Dôvody, ktoré ma viedli k téme veselo-neveselých Vianoc, sú v skutočnosti osobné. Sama som si takých užila zopár a chcela som túto tému otvoriť aj pre iných. Mám totiž pocit, že sa hovorieva buď len o skvelých alebo tragických sviatkoch. Akoby nejestvovalo nič medzi tým.

Vianoce, o ktorých píšem, rozhodne neboli celé nanič. Spätne v nich nájdem veľa krásnych chvíľ. Niekto by možno povedal, že som sa vlastne nemala na čo sťažovať. Strecha nad hlavou, teplo domova, darčeky, zdravá rodina, príjemná Štedrá večera. Taká pohodička.

A predsa nie. Nie vtedy.

Možno preto sa o tejto téme ťažko píše. Pretože je oveľa ťažšie vysvetľovať, ak je niekomu na Vianoce smutno pre nie vyslovene tragický dôvod. Nie vždy sa to stretne s pochopením.

Jeden si vzdychne, že musí na sviatky pracovať, nezamestnaný mu namietne, že má byť rád, že má prácu. Ďalší sa boja nových hádok s partnerom a osamelí sa ozvú, že majú byť radi, že nie sú sami. Nedobrovoľne bezdetní závidia rodičom radosť detí, vyčerpaní rodičia by možno chceli mať na Vianoce ten ospevovaný pokoj.

Tlak na dokonalé Vianoce

Mala som pár rokov také obdobie, keď každé moje Vianoce poznačil smútok z nenaplnených očakávaní a sľubov môjho vtedajšieho partnera. Nie, žeby dotyčný svoje slovo zvyšok roka dodržiaval na 100%, to nie. Na Vianoce to však obzvlášť bolelo. A to aj napriek tomu, že inak bolo všetko vlastne úplne super.

Vianoce pôsobili ako taký zosilňovač či destilátor celoročnej situácie.

Dnes som už, našťastie, kdesi inde. Teraz možno aj vďaka tejto skúsenosti oveľa zreteľnejšie vnímam enormný sociálny tlak na to, aby sme boli na Vianoce bezpodmienečne šťastní, veselí, pokojní, aby bolo všetko harmonické, krásne, čisté, voňavé, chutné, radostné.

Dokonalé.

Kričí to na nás z každej reklamy, z farebného pútača, z každého tretieho vianočného filmu a pripomínajú nám to aj dobre mienené vianočné priania.

Niektorí nemajú na sviatky žiadne očakávania a akýsi vonkajší tlak na dokonalosť je im srdečne ukradnutý. Nie všetci majú také nastavenie.

Keď sa nemáme vyslovene zle, ale…

O to nepríjemnejšie vie byť, ak nemáme také Vianoce, aké by sme si priali.

Nie preto, žeby sme sa mali vyslovene zle. Lenže niečo, čo je pre nás dôležité, chýba. Na Vianoce, keď sa očakáva dokonalosť, to zrazu vidno. Akoby to osvetlili sviečky adventného venca či žiarovky na stromčeku.

Na Vianoce, keď sú sociálne siete plné fotiek radostných sviatkov, to zrazu bolí o čosi viac. A keď sa hovorí o tragických osudoch, ľuďoch s existenciálnymi problémami a naozaj vážnymi ťažkosťami, cítia niektorí možno ešte horšie. Pretože sa vlastne „nemajú na čo sťažovať“.

Myslím si, že podobné skúsenosti s veselo-neveselými sviatkami majú mnohí, i keď asi to nebude väčšina. Aspoň nie podľa tých štatistík, čo som spomínala.

Poľudštime ich spolu

Skúsme teda spolu tieto sviatky poľudštiť. Možno to pár ľuďom z tej menšiny pomôže. Čo vy na to, moji milí zvedavci?

Keď mi minule nevyšli vianočné koláče a hodila som frustrovanú fotku na Facebook, bola podpora v podobe fotiek cudzích nepodarených výtvorov veľmi povzbudzujúca. To ma priviedlo k tomuto nápadu:

Podeľte sa v komentároch a/alebo na svojich sociálnych sieťach o svoj zážitok či fotky z nedokonalých Vianoc. Nie vyslovene tragických. A prosím, vyhnite sa aj takým, čo by ticho súdili a iným odkazovali: „Mať ja tvoje problémy!“ alebo „Nesťažuj sa! Buď rád/rada, že…“

Možno nájdete taký, na ktorom môžeme všetci spolu zasmiať? Alebo taký, ktorý vás posunul vpred? Možno to bude dačo „zásadnejšie“, možno niečo „malicherné“. (Úvodzovky dávam schválne, pretože nechcem aby sme si v prípade problémov porovnávali, kto má väčšie.)

Ukážme si navzájom, že Vianoce nemusia byť zosilňovačom aj tých najmenších problémov. Ukážme si vzájomne #nedokonalevianoce.

Použite hashtag, ak budete zdieľať v rámci tejto výzvy niečo na Instagrame či Facebooku.

Verím, že sa pridáte.