Záchodová doska hore či dole? Mám odpoveď

Vraj v niektorých domácnostiach je častá dilema, či má byť záchodová doska hore alebo dole. Nikdy som to nezažila, keďže pre mňa to nie je téma (Je hore? Tak si ju dám dole, zaberie mi to menej času, než diskusia na túto tému.)

Lenže ak nejde o toaletu v uzavretej domácnosti, ale napríklad v práci, v kaviarni, v nákupnom centre či na verejných záchodoch, je táto diskusia o niečom celkom inom.

Šírenie chorôb na záchodoch

V januári 2022 oficiálne vyjde systematický prehľad štúdií, v ktorom sa pozreli na šírenie rôznych patogénov (teda mikróbov schopných spôsobiť choroby) na verejných toaletách, už je však k dispozícii ako „pre-print“.

Zahrnuli 38 samostatných výskumov z 13 krajín. Skúmané toalety sa nachádzali na rôznych miestach – v nemocniciach, reštauráciách, pracoviskách, firmách a univerzitách.

Študovali v nich vzorky z povrchov, zo vzduchu či z vody a zamerali sa nielen na šírenie teraz aktuálneho SARS-CoV-2, ale aj rôznych črevných, kožných či pôdnych baktérií a tiež črevných a respiračných vírusov.

Patogény sa môžu na toaletu dostať napríklad z vydýchaných, vykýchaných a vykašľaných kvapôčok, z vývratkov, z kontaktu s povrchom rukami, topánkami či oblečením, odpadovou vodou, no a, samozrejme, ľudskými výlučkami.

Umývanie a sušenie rúk

Asi všetci viete, že po použití toalety si máte umyť ruky. Mnohí to však odbijú rýchlym opláchnutím vodou, otrasením rúk nad umývadlom či utretím do gatí. To je však práve ideálny spôsob, ako si z verejnej toalety odniesť neželaný suvenír a ešte ho aj rozniesť ďalej. Práve takto sa najlepšie šíria črevné a kožné baktérie, ale aj respiračné a črevné vírusy.

Ruky si treba umyť mydlom, ktoré by malo mať šancu dostať sa na každý kúsok povrchu rúk (aj pod nechty!) a pôsobiť takých 20 sekúnd. Napríklad si v duchu zaspievajte kohútika jarabého, až kým ho nepochovajú do záhrady.

Dôležité je si ruky aj dôkladne osušiť, mokré práve prispievajú k tomu, aby sa tam patogény udržali. Čo je však najlepší spôsob?

Na to nemáme jednoznačnú odpoveď. Jedna štúdia ukázala, že sušiče s horúcim vzduchom rozširujú patogény všade naokolo, druhá nič také nenašla. Papierové utierky, ktoré sú v nezakrytom koši rovno pod sušiakom na ruky, tiež nie sú práve výhra. Zvlášť, keď sa minú a človek sa dotýka povrchov mokrými rukami.

Doska hore či dole?

No a teraz už tá sľubovaná záchodová doska? Hore alebo dole?

Odpoveď vedy je: nielen že dole, ale rozhodne zavretá poklopom pred splachovaním.

Pri splachovaní sa totiž vytvoria kvapôčky, ktoré toaleta rozprskne na každú stranu. Pokojne aj priamo do vášho nosa, ak nemáte rúško alebo ho nemáte správne.

Ak ste si po tomto krátkom výpočte (v článku je toho oveľa viac) pomysleli, že na verejnú toaletu už nikdy nezájdete, upokojím vás.

Aké je riziko nákazy?

Prípadov, kedy sa niekto skutočne na toalete nakazil, je veľmi málo.

Väčšinou šlo o hnačky prenosné neumytými rukami. Prenos iných chorôb, napríklad respiračných či prenos SARS-CoV-2 (COVID-19) je možný, ale podľa autorov tohto prehľadu je veľmi nízky.

Mnohé ženy poznajú močenie v polohe lyžiara, s ktorou by mali hneď prestať. Pri takej polohe sa totiž neuvoľnia svaly panvového dna a časom to môže viesť k problémom napríklad v podobe inkontinencie. Dámy, sadnite si. Fakt. Pokojne si predtým utrite dosku toaletným papierom alebo si ju ním obložte, ale sadnite si.

Okrem umývania a usušenia rúk a zatvorenia poklopu pred spláchnutím znížite riziko prenosu chorôb aj tým, že sa nechytíte kľučky dlaňou, nebudete používať mobil a skrátite svoj pobyt na verejnej toalete na nutné minimum.