Starší liek na niektoré typy rakoviny dáva nádej novým pacientom

V liečbe mnohých typov rakovín dnes čoraz viac dominuje takzvaná biologická liečba v podobe protilátok. Teda bielkovín, ktoré bežne tvoria naše imunitné bunky, aby napríklad zničili vírusy. Protilátky sú veľmi špecifické. Majú miestečko, kde sa naviaže len konkrétny druh takzvaného antigénu a väčšinou nič iné.

Ak je naša bunka napadnutá vírusom alebo má chybu v géne, dá vedieť svojmu okoliu, že má ťažkosti. Jeden zo spôsobov, ako sa problému zbaviť, je označiť takúto bunku protilátkou a potom ju zničiť.

Zhubné nádorové bunky na to celé kašlú. Buď sa tvária normálne a nič nesignalizujú alebo ignorujú povely, čo by viedli k ich záhube. Imunita je tak voči nim buď slepá alebo bezmocná alebo oboje.

To dnes vieme zmeniť modernou terapiou.

Syntetizované protilátky

Dnešná veda nám dovolila spraviť protilátky v laboratóriu. Tie sa po podaní naviažu na nádorové bunky a my ich môžeme ľahšie zničiť alebo ich vďaka tomu zbadá imunita. V máji tohto roku americká FDA schválila už 100. liek na takomto základe.

Jedným z nich je aj cabozantinib.

Tento liek je na EÚ trhu od roku 2014. Je registrovaný, teda dokázali jeho účinnosť na tri nádory:

  • V kapsuliach na takzvaný medulárny karcinóm štítnej žľazy (Cometriq)
  • V tabletách na pokročilý karcinóm z buniek obličky a na karcinóm z buniek pečene (Cabometyx).

Prvá novinka – vieme, že funguje na 4. typ nádoru

Prvá novinka je ešte zo septembra tohto roku – americké FDA schválilo cabozantinib v liečbe ďalšieho typu nádoru, tentokrát takzvaného diferencovaného karcinómu štítnej žľazy.

Teda funguje pri dvoch rôznych rakovinách štítnej žľazy:

  • Medulárny karcinóm – ten vychádza z takzvaných C buniek, ktoré normálne vyrábajú hormón calcitonín, zodpovedný za vápnik v krvi.
  • Diferencovaný karcinóm – ten vychádza z takzvaných folikulárnych buniek, čo vyrábajú tyroxín, hormón zodpovedný za celkový metabolizmus.

Takže hoci ide v oboch prípadoch o zhubný nádor štítnej žľazy, budú sa oba typy správať celkom inak, mať inú prognózu a zvyčajne aj inú liečbu.

Tento liek už teda úspešne otestovali na 4 rôzne typy nádorov. Nie je to bájny liek na všetky druhy rakoviny, toto je realistická a úžasná správa!

Druhá novinka – možno funguje na pokročilé štádiá jedného z nádorov

Druhá novinka je zatiaľ len prístup ďalšieho smerovania, ide totiž o výsledok výskumu na 88 pacientoch, ktorý publikovali 21.10.2021.

Testovali v ňom cabozantinib u pacientov s karcinómom obličky, teda s diagnózou, na ktorú je už registrovaný. Toto je karcinóm, ktorý sa často diagnostikuje až veľmi neskoro.  Stáva sa, že keď naň prídeme, človek už má metastázy v mozgu (asi u 2-10% pacientov s týmto typom karcinómu). Lieky, čo sú momentálne na trhu, na metastázy v mozgu veľmi nezaberajú.

V spomínanej štúdii sa pozreli na údaje od roku 2014 do roku 2020 v USA, Belgicku, Francúzku a Španielsku. V štúdii zistili, že asi polovica ľudí s cabozantinibom zareagovala veľmi dobre. Metastázy v mozgu sa očividne zmenšovali. Samozrejme sa zjavili aj nežiadúce účinky, väčšinou v podobe únavy, hnačky a nevoľnosti.

Je to sľubný výsledok, nie však definitívny. Ten by mohlo poskytnú klinické skúšanie, ktoré beží pod názvom CABRAMET. Tak si držme palce.