Kedy konečne vymyslíme liek na rakovinu?

Otázka – Kedy konečne vymyslíme liek na rakovinu? – sa opakuje so železnou pravidelnosťou. Možno preto, že odpoveď nie je jednoduchá.

Rakovina nie je jedna choroba

V tele máme vyše 200 typov buniek. Väčšine z tých buniek môže „preskočiť“. Môžu začať ignorovať celý organizmus a ich prioritou sa stane nekontrolované nenormálne množenie.

Ak sa bunka zmení len máličko, bude nádor nezhubný. No ak sa zvrhne veľmi, tkanivo, čo vytvorí, môže prerásť do okolia a pobláznené bunky sa môžu vydať na vandrovku do vzdialených miest a založiť tam nové kolónie (metastázy). Takéto bunky si zároveň vymyslia rôzne spôsoby ako uniknúť imunite alebo aspoň ignorovať príkazy na sebazničenie.

Keď sa na také zmenené tkanivo pozrie patológ pod mikroskopom, zvyčajne (ale nie vždy) vie povedať, aká bola tá prapôvodná bunka, ktorá to celé začala. Podľa toho určí typ nádoru.

Mala bunka za úlohu pokrývať dutiny zvnútra či telo zvonka (epitel)? Tak zhubný tumor nazveme karcinóm. Šlo o bunku väziva, svalov, kostí? Tie spravia sarkóm. Ide o bunky krvi, ktoré ďalej kolujú našimi cievami? Tak pôjde najskôr o leukémiu.

Kreativite sa medze nekladú

To je orientačné, základné delenie. Rakovinové bunky razia teóriu, že kreativite sa medze nekladú. Rozlišujeme nielen oveľa presnejšie typy, než som naznačila. Ešte pri nich určujeme aj takzvaný „grade“, teda stupeň „zblbnutia“, a „stage“ alebo štádium, teda stupeň rozšírenia po tele.

Keďže máme 200 typov buniek, môžeme mať stovky druhov rakovín. Každý typ sa inak správa, má inú prognózu a najmä má inú liečbu. Bližšie som o tom písala pred pár rokmi, článok nájdete na mojej stránke.

Mnohé nádory, mnohé lieky

Kedy teda konečne vyrobíme liek na rakovinu?

Už sme tak spravili pre mnohé, mnohé typy nádorov. Pri niektorých sa nám podarilo nájsť liek, čo pacienta vylieči. Pri iných sme zatiaľ našli len také, čo pacientovi predĺžia život alebo zmiernia jeho príznaky. Nie je to ideál, no je to aspoň niečo, kým hľadáme ďalej.

Prečo nie vždy liečba rakoviny funguje?

Lebo kreativita rakovinových buniek je nevyspytateľná, keď už sa raz utrhli z reťaze, môžeme len odhadovať, čo spravia ďalej. Robíme tak na základe nášho rastúceho poznania o nich.

Nádor zároveň nie je homogénny. Každá dcérska bunka sa vydá vlastnou cestou, a tak aj keby liečba zabrala na 95% buniek v nádore, tých preživších 5% sa môže časom opäť prejaviť. Preto pacienta považujeme za vyliečeného až po určitom čase.

Nápad na liek nie je liek

Majú farma firmy dávno v zásuvke ukrytý liek na „rakovinu“, ako tvrdia niektorí konšpirační teoretici?

Netreba zabúdať, že koncept akokoľvek zázračnej molekuly nie je ešte liek. Povedať, že molekula s potenciálom liečiť je rovno liek, to je ako povedať, že bábätko v pôrodnici je architekt, lebo sa ním raz môže stať.

Liek, to je hrdý titul, ktorý si musí molekula tvrdo odmakať a zaslúžiť v skúšaniach (niečo ako základná, stredná, vysoká škola) a pri registrácii (také štátnice).

Takých molekúl s potenciálom majú farma firmy plné obrovské knižnice; tak sa to reálne volá. Nie jeden v chladničke, ale milióny v mrazákoch či databázach. Väčšina molekúl v knižniciach ani len nedostane šancu začať testy, lebo sa pri nich odhadne, že nestoja za to.

Z tých, čo šancu dostanú, cca 95% zlyhá pre nedostatočnú účinnosť a bezpečnosť.

Jeden liek na všetky rakoviny?

Keby mali niekde fakt „liek na rakovinu”, znamenalo by to:

  • Ide o molekulu, s ktorou spravili už stovky (!) samostatných klinických skúšaní
  • Skúšania by museli spraviť pre každý zo stoviek typov nádorov
  • V každom jednom skúšaní by musela byť molekula úspešná

Také skúšanie by zahrnulo pokojne aj 100-200 tisíc pacientov, stovky lekárov zrejme po celom svete, tisíce ľudí, ktorí by na tých skúšaniach pracovali, a ďalšie stovky, čo by to povinne kontrolovali…

Dôvera konšpiračných teoretikov v schopnosť toľkých ľudí držať hubu je fascinujúca.

Žeby farma firmy nechceli späť investície?

Ďalšia vec sú peniaze. Mnohí konšpirátori tvrdia, že farma firma držia ten mystický liek na rakovinu v tajnosti, lebo chcú zarobiť na chemoterapii a pseudoliekoch, čo potláčajú príznaky. Odhliadnime od toho, že takýto liek, keby bol naozaj odskúšaný, by bol absolútna zlatá baňa.

Pozrime sa na to z pohľadu nákladov. Jedno menšie skúšanie fázy 1 na pár ľuďoch stojí pokojne 3-4 mil €. Pri tomto teoretickom „lieku na rakovinu” by šlo teda o miliardy eur v mínusových číslach.

Žeby tí „hamižní“, „zlí“ majitelia farma firmy nechceli späť svoje miliardy čo najskôr, teda predajom bezkonkurenčného, všetkými žiadaného „lieku na rakovinu“? Žeby sa radšej kŕmili „odrobinkami“ zo súčasných liekov, o ktoré sa ešte aj delia s konkurenciou? Ehm. Ale konšpiračným teoretikom to asi dáva logiku.