Užívate magické prípravky z lekárne?

Neraz sa ma niekto spýtal na priam zázračný prípravok. Väčšinou to bolo niečo ako „Livi, je toto fakt také dobré, ako to propagujú?“ alebo „Mám toto brať? Funguje to? Neublíži mi to?“ Prakticky vždy ide o výživový doplnok a ten viete do istej miery posúdiť aj sami, keď si zapamätáte pár pravidiel.

Čo je to výživový doplnok

Výživový doplnok je živina v koncentrovanej forme. Jediné, čo sa odporúča zdravým ľuďom užívať v našom podnebnom pásme, je vitamín D, pretože v zime si ho spravíme v koži menej. Pri zdravej, pestrej strave a dostatočnom pohybe na slnku nepotrebujete žiadne doplnky výživy.

Lenže ľudia vedia, že sa občas k svojmu telu správajú hrozne. A tak sa to snažia potom napraviť nejakým úžasným elixírom. Ideálne bez „chémie“, aby tam nebol ani len dihydrogén monooxid.

Na to presne reagujú firmy s výživovými doplnkami. Lákajú neznalých na úžasné tvrdenia.

Pre niekoho krásne sľuby, pre mňa kôpka chýb a lží

Jeden slovenský výrobca má na stránke napríklad toto: „prírodné kvapky (názov) sú zmesou 100% BIO esenciálnych olejov z liečivých bylín. Ručne namiešané podľa receptúry lekárov teamu (meno firmy)” a ďalej na tom istom mieste: „ich hlavnou výhodou je rýchly nástup účinku, vysoká účinnosť pri nízkom dávkovaní a príjemná bylinková chuť a vôňa.”

Ide o kvapky, ktoré sa majú užiť 3x denne v množstve 3-5 kvapiek. Obsahujú citrónový, levanduľový, mätový, čajovníkový a lemongrass olej. Za krásnych 25 € za 10 ml, pri dodržaní dávkovania, je to zábavka tak na 2 týždne, takže 50 € mesačne.

No nekúp to!

Tieto slovné spojenia berte ako varovanie

Ak nemáte kamaráta odborníka na telefóne, ako máte vedieť, či tomu veriť? Napríklad tak, že pri týchto slovných spojeniach spozorniete alebo rovno pôjdete ďalej:

 – výživový doplnok – toto je kľúčové. Ak vidíte na škatuľke tento nápis, vedzte, že je to prípravok bez spoľahlivého dôkazu účinnosti. Teda takého, aký vyžadujeme pri liekoch. Ak taký prípravok tvrdí že „je účinný” alebo že „pomáha pri” alebo „používa sa na” alebo „odporúča sa pri”, zavádza a navyše takýmito formuláciami porušuje zákon.

U tých, čo už mali pár pokút, vidíte skôr formulácie: „Toto je výživový doplnok z rastliny XY. Rastlina XY je známa…” alebo „Toto je výživový doplnok XY. Ľudia vyhľadávajú tento doplnok pri…”

esenciálny olej – v slovenčine nesprávne pomenovanie. Správne ide o silice. Toto farmaceuti a ľudia „z fachu” vedia. Či si do vonnej lampy kvapkáte „esenciálny olej” alebo „silicu“, vám môže byť srdečne jedno. Lenže ak to máte piť, asi radšej uprednostnite výrobok od firmy, ktorá vie, čo vlastne vyrába a predáva.

prírodný – k tomu len toľko, že aj strychnín a čierny blen sú prírodné a vieme ich vyrobiť v 100% BIO kvalite. Prírodný a bio nie sú zárukou bezpečnosti či kvality.

detoxifikujúci – detox robia naše obličky a pečeň 24/7. Nepotrebujú k tomu žiadne tabletky, elixíry, ani iné podobné hlúposti. Naopak. Keď im niečo také dáte, musia potom detoxikovať práve to. Prípravky na detox sú vyslovená blbosť. Bez výnimky. Ak firma predáva niečo na detox, aké ďalšie hovadiny vám ponúka?

namiešaná/vyvinutá lekármi – viem, čo sme sa učili na lekárskej fakulte o liekoch. Naše dva semestre jedného predmetu sa nemôžu rovnať piatim rokom sústredeného štúdia farmácie. Vďaka nadstavbovému štúdiu farmaceutickej medicíny v Bruseli viem o liekoch oveľa viac, ale rozhodne ich neviem namiešať. To fakt nie. Liečivé prípravky chcite od lekárnikov. (V prípade tejto konkrétnej značky ide o neurológa a praktickú lekárku. Ehm.)

Takže to určite nefunguje?

To sa nedá takto povedať. To, čo vieme je, že pre ten daný preparát nie sú požadované dôkazy účinnosti. Teda to fungovať môže a nemusí.

Často sú medzi výživovými doplnkami rôzne čaje a rastlinné prípravky, ktoré môžu mať dostatok účinných látok, aby reálne fungovali. Niekedy výrobca predáva podobný prípravok ako liek a iný, napríklad s nižším obsahom účinných látok, ako výživový doplnok. Rozdiely sú aj medzi krajinami, niekde uvedú viac menej ten istý produkt ako rastlinný liek, inde ako výživový doplnok.

Toto je mätúce aj pre odborníka a nie ešte pre laika. Ak chcete istotu, zvoľte radšej liek. Inak je to tak trochu lotéria.

Ublížim si?

Zrejme nie. Výživové doplnky majú podmienku preukázateľnej bezpečnosti pri danom dávkovaní.

Avšak pozor.

Nesleduje sa pri nich kvalita výroby, ak sa teda výrobca nerozhodne spraviť si GMP certifikát, ale takých je málo. Náhodné kontroly viackrát ukázali, že papier znesie všetko a deklarované zloženie nemusí zodpovedať skutočnosti. Niektoré doplnky s ginkom trebárs nevideli ginko ani z rýchlika. Pri iných sa všetko prospešné odstránilo pri zlej výrobe. A už som počula o super prírodných preparátoch na nádchu s utajeným acylpyrínom vo vnútri. Perfektné, najmä ak ste naň alergickí.

Systematicky sa ani nezbierajú prípadné nežiaduce účinky. Aj eko-bio- prírodná čajovníková silica môže vo vyššej koncentrácii niekomu riadne podráždiť pokožku, kým u iného nespraví nič.

Platí – ak má niečo nejaký biologický účinok, tento môže byť u niekoho aj nežiaduci. Ak niečo tvrdí, že je 100% bez nežiaducich účinkov, je 100% bez akéhokoľvek účinku alebo klame o tých nežiaducich.

Má to zmysel kupovať?

Podľa mňa? V drvivej väčšine prípadov nie.

Ale na niektoré boliestky úplne stačí placebo. Ak sa vám nejaký výživový doplnok fakt páči, pokojne naň miňte aj polovicu výplaty. Brániť vám nik nebude a firma, čo ich vyrába, sa istotne poteší.

Ja si radšej kúpim knihu a sadnem si niekam na kávu.