Nano-Godzilla útočí na baktériový nano-New York

Na poli medicínskych objavov sa začiatkom októbra objavila veľká nádej.

Vytvorili prvú, zatiaľ experimentálnu „živú medicínu“, ktorá má pomôcť v boji proti rastúcej resistencii voči antibiotikám. Táto sa má konkrétne zamerať na povrch implantátov.

Biofilm ako New York

Rôzne hadičky, katétre, pacemakre („strojček na srdce“) či umelé kĺby sú rajom pre baktérie. Ich povrchy nie sú dokonale hladké, sú na nich mikroskopické štrbiny. Baktérie sa na ne radi usadia, rozmnožia sa tam a kolonizujú ho. Povrch implantátu pokryje súvislá vrstva zvaná biofilm a v nej je len baktériám sveta žiť. Pre nás je biofilm tenučká vrstva. Pre baktérie je to ako New York s mrakrodrapmi, do ktorého majú antibiotiká či imunitné bunky vstup zakázaný.

Ak podáme antibiotiká ako tabletu či ako infúziu, dostane sa liečivo do krvi a odtiaľ do tkanív. Ak sa vôbec dostane k implantátu, zaútočí na baktérie žijúce najbližšie pri povrchu biofilmu, teda na najvyšších poschodiach mrakodrapu. K tým na prízemí sa ani nedostane.

Rezistencia

Poznáte také to: čo ťa nezabije, to ťa posilní?

Baktérie podľa toho hesla žijú. Tie, ktoré sú antibiotiku najbližšie, zomrú. Ostatné dostanú z neho len malé množstvo a ak zázrakom prežijú, odovzdajú zázrak zvaný rezistencia ďalšej generácii. Až sa postupne stane, že v nano-New Yorku na povrchu implantátu žijú najmä také, čo si naše antibiotikum všímajú ako New Yorčania smog – nijak.

Taký zlatý stafylokok sa delí rýchlosťou <2 ms, než dočítate tento článok, môže sa stihnúť rozdeliť tak 300 000 krát. Evolúcia sa nefláka.

Rezistenciu voči antibiotikám urýchľuje užívanie antibiotík, hoci ich skutočne nepotrebujeme, či ich branie tak, ako sa nám zapáči a nie tak, ako nám povie lekár/lekárnik. V biofilme je pritom rezistencia 1000x väčšia.

O 30 rokov môžu byť rezistentné baktérie väčší problém než dnes COVID-19

Toto je pre nás, ľudstvo, obrovský problém. V minulosti bývali infekčné choroby najčastejšia príčina smrti. Odhaduje sa, že za takých 30 rokov, zomrie 10 miliónov ľudí ročne na infekcie rezistentnými baktériami. Pripomínam, že celosvetovo COVID-19 zatiaľ zabil cca 4.5 milióna ľudí za 1.5 roka.

Hľadaniu nových možností boja proti baktériám sa venuje obrovské úsilie a kopa peňazí aj z verejných zdrojov, EÚ má na to vyčlenený špeciálny fond.

Nová nádej – nano-Godzilla

Nové výsledky, publikované 6.10.2021, sú preto také potešujúce.

V tomto výskume zobrali baktériu Mycoplasma pneumoniae, ktorá spôsobuje len mierne infekcie najmä u detí či mladých dospelých, a zmanipulovali jej gény.

Najskôr odstránili jej schopnosť spôsobiť chorobu a potom jej dali schopnosť tvoriť enzýmy, ktoré narušujú biofilm a útočia na baktérie v ňom žijúce. Jeho genetický kód zároveň upravili tak, aby si nemohli posúvať informácie s inými baktériami; to tieto malé mrchy robia rady, aj preto rezistencia rastie. Spravili z nej takú Godzillu pre tento nano-New York.

Liečbu otestovali na sklíčku a zbadali, že upravená baktéria sa do zlatého stafylokoka v nano-New Yorku pustila s chuťou. Potom testovali túto liečbu u myší, im ju podali v podobe podkožnej injekcie. Dokázala vyliečiť až 82 % infekcií.

Pre výskum nových liekov, čo nám pomôžu odvrátiť starosti s rezistenciou, je to úžasná správa. Samozrejme, ako to býva, ďalšie testy môžu ukázať, že je to oveľa komplikovanejšie a klinické skúšanie môže celý nápad pochovať (ako sa to stáva u >90 % produktov). Ale možno… možno to vyjde. Som zvedavá, ako bude tento výskum pokračovať.

Obrázok: pixabay