Emócie, poďte mi na pomoc!

Dnes už existujú aplikácie asi na všetko. Sú aplikácie, ktoré vás naučia meditovať a relaxovať. (Navzdory všeobecnému presvedčeniu, meditovať nie je pre mnohých vôbec jednoduché, je dokonca veľa rôznych typov meditácie a správnej technike sa dá/treba naučiť.) A sú aj také, ktoré zaznamenávajú a možno aj vyhodocujú vaše pocity. 

„Čože?!” poviete si možno mnohí. „A to je akože načo dobré?!”

Pamätáme si najmä silné emócie

Koľkokrát sa vám už stalo, že ste si zúfali, aké máte zlé dni či obdobie? Alebo naopak ste zotrvávali dlhodobo vo vzťahu či v práci, kde vám niečo nesedelo, lebo veď ste predsa v zásade šťastní? Či sa vám stalo, že ste nevedeli vybŕdnuť z nepríjemného problému?

Tak práve v takých časoch by vám mohli pomôcť vaše emócie.

Emócie nie sú slabosť, ani škaredé slovo. Na emócie sa dá pozrieť ako na veľmi užitočné indikátory toho, čo sa deje. Hnev, smútok či strach sa často považujú za „negatívne” emócie a robíme všetko preto, aby sme ich zahnali či potlačili. Pritom však ukazujú, kde je jadro problému.

Lenže my si nie všetky svoje emócie všimneme či zapamätáme. To sa vo víre udalostí našich dní ani nedá. Ostanú s nami len tie, čo majú veľkú silu, ale tie môžu byť skreslené. Ak ste mali pohodový, nevýrazný deň, ale niekto vás večer poriadne nasrdil, tak si zrejme zapamätáte najmä hnev toho večera.

Máte zlé obdobie a neviete prečo? Spýtajte sa samých seba

Ak vám je všeobecne dobre na svete, zrejme žiadnu appku na emócie potrebovať nebudete. Načo. No ak máte zlé obdobie a vlastne neviete prečo, možno to skúste.

Z vlastných skúseností odporúčam:

  • Takú, čo používa slová a nie emotikony. Z dlhodobého hľadiska nie je kôpka mračiacich sa tváričiek k ničomu dobrá. Niekedy sa odpoveď skrýva v rozdieloch medzi „nahnevaný”, „namrzený” a „nasratý”.
  • Ideálne, keď má možnosť si pridať vlastné slová, také, s ktorými sa vám lepšie stotožní.
  • Ak to appka neobsahuje, pridajte si emóciu typu „spokojnosť” (content, OK, fajn). Táto emócia sa často v motivačných knihách posadnutých šťastím vôbec nespomína, a pritom šťastný človek je väčšinu času skrátka „len” spokojný.
  • Nastavte si pripomienku, aby ste si zaznačili svoju náladu/emóciu viackrát za deň.
  • A fajn je možnosť si kratučko, pár slovami zaznačiť, čo sa práve vtedy deje. Stačí „som v práci”, „čítam knihu”, „dojal ma film”…

Vlastné skúsenosti – vzťah a práca

Používala som takúto aplikáciu vo viacerých zložitých obdobiach života. Vyberiem dve za všetky.

Vďaka takejto appke som prišla o posledné zvyšky ružových okuliarov v nie práve najlepšom vzťahu. Dovtedy som bola presvedčená, že hoci máme problémy, v zásade som spokojná. Po dvoch týždňoch sledovania som zrazu prekvapene pozrela, že kedykoľvek som bola šťastná či spokojná, nebol dotyčný pri mne, nepísal a nevolal. V hektickom dni však tento, uznajte, zásadný detail zapadol.

Druhý raz som si ju zavolala na pomoc, keď som mala pocit, že mám akési nepekné obdobie a nevedela som prečo. Zakrátko som si uvedomila, že moje čierne videnie vychádzalo z práce. Moje dni však celkovo vôbec neboli také zlé, aký mi z nich zostal večer dojem. To sa len vždy našla jedna malá blbosť, čo ovplyvnila môj náhľad na celý, inak vlastne pekný deň. Po ďalšom týždni či dvoch som prišla na to, čo sa opakuje, a mohla som to riešiť.

Vyskúšajte, v najhoršom ju odinštalujete

Samozrejme, nie je to všeliek. Sú ťažkosti, pri ktorých je treba vyhľadať pomoc zvonka. Dnes to už, našťastie, vôbec nie je hanba. Mnohí však nemajú také starosti, ktoré by ich dohnali k odborníkovi, ale možno niečo tohto typu by sa im hodilo. Ak máte ťažšie životné obdobie, vyskúšajte ju. Však čo, v najhoršom ju zasa odinštalujete.