4 podmienky zdravého vzťahu s inými a so sebou

Naposledy som v krátkosti spomenula svoju obľúbenú autorku, Natalie Lue, ktorá sa mnoho rokov úspešne venuje téme medziľudských vzťahov a pomohla už mnohým strateným dušiam. Zameriava sa pritom nielen na romantické vzťahy, ale aj vzťahy s rodičmi či so sebou samým.

Nejdem vravieť, že to, čo píše, je prevratné a dych berúce. Jasné, že nie. Má však schopnosť veci pomenovať tak, že človek nepriaznivé situácie ľahšie spozná a rýchlejšie zareaguje, než mu príliš ublížia.

Jedna z vecí, ktoré opakuje do nekonečna, sú 4 základné podmienky dobrého vzťahu. Nielen romantického, ale aj vzťahu k priateľom, rodičom, či samému sebe. Samozrejme, nemám na mysli vzťahy, ktoré sú čisto funkčné, pracovné; nik odo mňa nevyžaduje, aby som milovala kolegyňu, s ktorou potrebujem dokončiť jeden projekt.

Ktoré podmienky či piliere to sú? Je jedno v akom poradí si ich prejdeme, sú rovnocenné:

Láska/Love

Bez aspoň nejakej formy tohto citu k sebe či k druhej osobe pôjde len ťažko o nejaký kvalitný medziľudský vzťah. Ľudí, s ktorými máme vzťah bez lásky, zvyčajne voláme známy, kolega, spolužiak. Dokonca aj pri dohodnutých manželstvách sa často hovorievalo, že láska príde časom. Láska nemusí byť len romantická, vášnivá, taká akú zobrazujú romance. To viete všetci veľmi dobre. Pri vzťahu so sebou ide, samozrejme, o sebalásku, tá by tiež nemala chýbať.

Záujem/Care

Ak ma úprimne nezaujíma, že sa mojej dobrej kamarátke zle vodí, asi nebude s naším vzťahom všetko v poriadku. Niekedy je fajn sa zastaviť a uvedomiť si, či sa náhodou všetko vo vzťahu netočí len okolo toho druhého/mňa; či sa jeden nezaujíma a druhý to nekompenzuje prílišným záujmom. Akoby sa to mohlo niekedy vyrovnať. V angličtine sa však slovo „care“ niekedy chápe aj ako starostlivosť či pozornosť, a myslím, že v tom zmysle najviac funguje vo vzťahu so samým sebou. Venujete si dostatok pozornosti?

Dôvera/Trust

Dôvera ako základ vzťahu môže niekomu prísť očividná podmienka. No dôvera, to nie je len o tom, či verím, že ma ten druhý napríklad neoklame či nepodvedie. Dôvera je aj o tom, že si trúfnem byť vo vzťahu zraniteľná, spoľahnem sa, požiadam o pomoc. Nie vždy si druhý zaslúži našu dôveru a nie nutne preto, že je luhár. Niekedy je nesúlad medzi tým, čo človek povie a čo spraví, a ak je to časté, dôvera sa stráca. Dôverovať však treba opäť aj sebe. Napríklad na začiatku vzťahu, kedy ešte človeka dostatočne nepoznáme, mu nemáme prečo veriť s najcitlivejšími vecami. Musíme si ho otestovať. Ako však zájsť do takých nebezpečných vôd? Trebárs s dôverou, že ak sa aj dačo zlé stane, zvládneme to.

Rešpekt/Respect

Rešpektovanie druhého sa prejavuje vo veľkých, aj v malých veciach. Môže ísť o veľké veci, napríklad nerešpektovanie „nie“ sexu, vedúce k znásilneniu/sexuálnemu násiliu. Ale bežne ide o prkotiny. Práve také, pre ktoré sa páry často hádajú, a ani netušia, že im vlastne chýba pocit, že ich druhý rešpektuje. Také to: „Už som ti hovoril/a, aby…“ Rešpektovať seba je základ toho, aby sme vyžadovali rešpekt od druhých. Iným ukazujeme, kde ležia hranice pre nás prijateľného správania sa k nám. Najskôr ich však musíme rešpektovať my sami.

Všetky ich odtiene

Ľudia, ktorí idú z jedného problémového vzťahu do druhého, zvyčajne nevedia identifikovať, čo je zle. Prípadne nevedia prečo zotrvávajú vo vzťahu, ktorý je pre nich devastačný či „len“ nešťastný. Ak máte vo vzťahu k sebe či k druhým akúsi treciu plochu, skúste sa zastaviť a pozrieť sa, či náhodou nejde o chýbajúcu lásku, záujem, dôveru a rešpekt. A to nielen vo vzťahu k druhým, ale najmä k samému sebe.

Ak vás Natalie Lue zaujala a nevadí vám angličtina, odporúčam jej baggagereclaim. (Z akéhosi dôvodu sa mi často stáva, že jej stránku mi to najskôr nenájde a až po 3x refreshoch funguje. Takže ak vám nepôjde, nevzdajte to, je tam.)

Ako vidíte lásku, záujem, dôveru a rešpekt vo vzťahoch vy?

Obrázok: pixabay