Virtuálna realita by mohla pomôcť liečiť niektoré choroby

Virtuálna realita, teda technológia, ktorá vám nielen premietne obraz na plátne aj so zvukom, ale vás do toho obrazu akoby priamo prenesie, má v medicíne obrovský potenciál.

Nielen pre mladých

Virtuálna realita sa považuje za niečo, čím sa zaoberajú len mladí. No ak máte už viac rokov a naskytne sa vám príležitosť zahrať si nejakú hru vo virtuálnej realite, určite ju využite. Meta-analýza randomizovaných klinických štúdií z mája 2021 ukázala, že takéto hry majú pozitívny efekt na pamäť či depresiu u ľudí nad 60 rokov.

U starších ľudí je zároveň vyššie riziko mozgovej porážky. Pacient po porážke sa často musí opäť naučiť hýbať, chodiť či rozprávať a rozpoznávať svojich blízkych. Nie je to vôbec jednoduché ani pre toho pacienta, ani pre tých, ktorí ho učia. Tu by mohla pomôcť virtuálna realita. Stimulujeme mozog bez toho, aby pacient musel opustiť izbu. Dve meta-analýzy randomizovaných klinických štúdií z augusta 2021 ukazujú, že by to mohlo fungovať. Výsledky sú vraj sľubné, no ešte nedostatočné. (a, b)

Liečba fóbií

Aj v psychológii a psychiatrii si vie nájsť virtuálna realita svoje miesto.

Už dávno je známe, že pri liečbe fóbií pomáha pomaly vystavovať človeka zdroju jeho strachu v kontrolovanom prostredí. Teda napríklad ak sa niekto bojí hadov, necháme nejakého po človeku loziť. Nečudo, že ľuďom sa do takej terapie nechce.

Virtuálna realita by však mohla ponúknuť nové možnosti. Ukazuje sa totiž, že ľudia sú ochotnejší nechať po sebe loziť virtuálneho pavúka než skutočného. Klinický výskum liečby arachnofóbie prostredníctvom VR publikovaný v auguste 2021 ukázal, že je takáto liečba pomáha aj v skutočnosti, nielen virtuálne.

Autori meta-analýzy randomizovaných kontrolovaných štúdií (marec 2021) o vplyve terapie využívajúcej virtuálnu realitu na liečbu fóbií šli ešte ďalej. Myslia si, že, hoci by sa ešte zišlo viac dôkazov, virtuálna realita by sa časom mohla používať ako vôbec prvá voľba pri boji proti strachu z výšok. A navrhovať, aby nejaká terapia bola prvá voľba, to sa len tak nestáva.

Podpora pri liečbe rakoviny prsníka

Fascinujúce pri VR je, na čo všetko by sme ju mohli vedieť v medicíne použiť.

Mnohé typy rakovín sú desivé a ich liečba vie byť veľmi náročná. Človeku je často zle, má rôzne obmedzenia, nemôže žiť tak, ako by chcel, a ešte je tu k tomu ten neustály strach zo smrti.

V auguste 2021 vyšla systematická analýza, podľa ktorej VR vyzerá ako sľubný podporný nástroj u pacientov s rakovinou prsníka. Virtuálna realita mala pozitívny efekt na mentálne a fyzické funkcie. Vďaka aktivitám vo virtuálnej realite sa zmenšila bolesť i strach z onkologickej liečby. Hry vo virtuálnej realite zároveň pomohli zväčšiť rozsah pohybov (obmedzený napríklad po operácii) a zjednodušiť tak denné aktivity.

Tréning budúcich lekárov

Virtuálna realita sa však dá využiť nielen priamo u pacientov, ale aj pri výuke lekárov. 1. septembra 2021 vyšiel článok, ktorý opisuje výučbu medikov v základoch sonografie/ultrazvuku prostredníctvom VR. Ide o pilotnú štúdiu na malom počte ľudí, no výsledky sú pre VR veľmi sľubné. Študentom sa vo VR veľmi páčilo a ich schopnosti sonografovať boli po jej použití oveľa lepšie než po elektronickej výučbe.

Ktovie, čo všetko nám ešte virtuálna realita prinesie v budúcnosti.

Image by TonyVT from Pixabay