Vitamín D a COVID-19

Svojho času som písala aj tu v newsletteri, aj u seba na blogu o výživových doplnkoch. Spomenula som, že jeden z mála doplnkov, ktorý má zmysel brať, je vitamín D. Odhaduje sa, že 30-60% Európanov má nedostatok vitamínu D (2019), preto je jeho dopĺňanie najmä v zime na mieste.

Vitamín D a jeho tvorba v koži

Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v hlbších vrstvách kože pôsobením UVB žiarenia zo slnka. Jeho „výroba” je spomalená napríklad u ľudí s tmavšou pokožkou a prirodzene klesá vo vyššom veku.

Medzi 10:00 a 15:00 hodinou na jar, v lete a na jeseň je optimálny sklon slnečných lúčov, aby sa UVB prepracovalo cez všetky vrstvy atmosféry až na našu kožu. Na vytvorenie vitamínu D stačí cca 5-15 minút. Pri dlhšom pobyte na slnku je už vhodné siahnuť po opaľovacích krémoch s SPF >15. Tie síce zastavia tvorbu vitamínu D (cca o 95%), lenže zároveň pomáhajú v prevencii nebezpečného kožného melanómu.

Za normálnych okolností si telo narobí od jari až do jesene dosť vitamínu D, aby prežilo zimu. Skladuje ho v našich faldíkoch. Ale samozrejme, darmo má človek veľké skladovacie priestory, keď do nich niet čo uložiť. 😉

Niečo málo vieme získať zo stravy, napríklad z lososa, makrely a sardiniek, no to množstvo je mizivé.

Nedostatok vitamínu D

Vážny nedostatok vitamínu D spôsobuje u detí krivicu a u dospelých mäknutie (pozor, nie rednutie) kostí (osteomaláciu).

Okrem toho sa ukazuje, že nedostatok vitamínu D sa spája s vyšším rizikom iných chorôb, i keď o niektorých nie sú vždy presvedčivé dôkazy. V dlhom zozname je celá plejáda rôznorodých chorôb ako mozgová mŕtvica (2021), demencia (2017, 2019), akné (august 2021), depresia (2013) či rizikový faktor rakoviny štítnej žľazy (2019).

Vitamín D a COVID-19

Novinky, ktoré s vami chcem zdieľať, sa týkajú COVID-19. Internetom sa totiž šíria rôzne správy o tom, aký je vitamín D všeliek. Stručne: nie je.

Vedecké články sú zatiaľ stále rozporuplné a výsledky viac-menej predbežné.

Nedostatok vitamínu D sa v niektorých analýzach spája aj na vyšším rizikom infekcie, závažnosti a smrti na COVID-19 (júl 2021), kým iné analýzy vravia o nepresvedčivých dôkazoch (jún 2021). Užívanie vitamínu D podľa niektorých štúdií nemá v závažných prípadoch žiaden efekt (júl 2021), podľa iných pomáha pri miernych príznakoch (jún 2021). K záverom, že ešte nič nevieme naisto, prišli aj v prehľade publikovanom 9. augusta 2021.

Na vitamín D sa vám rozhodne oplatí myslieť kvôli mnohým chorobám. Zájdite sa cez obednú prestávku na chvíľu prejsť na slnku. Keď tam budete dlho, natrite sa. Keď ste v interiéri a v zime si vitamín D dopĺňajte inak.

Či si tak pomôžete proti COVIDu-19, ako niektorí tvrdia? To zatiaľ nevieme s určitosťou povedať.

Image by pasja1000 from Pixabay