Káva – prospešná či škodlivá?

Neviem ako vy, ale ja milujem kávu. Obávam sa, že by som ju prestala piť len v prípade, ak by sa vedecky preukázala jej škodlivosť. Našťastie je káva v bežných množstvách a vo väčšine prípadov úplne bezpečná. Keďže však na mňa v júli vyskočili hneď dva nové vedecké články o káve, napadlo mi pozrieť sa na ňu bližšie.

Pražená káva je komplexná zmes viac ako 1000 bioaktívnych zlúčenín. Niektoré z nich sú potencionálne prospešné nášmu zdraviu, iné až tak nie. Obsah látok v šálke sa odvíja od odrody (Arabika vs. Robusta), stupňa praženia, hrubosti mletia, typu prípravy. Gény popíjača kávy a baktérie v jeho čreve sa tiež zapájajú do rovnice vplyvu kávy na zdravie. Akoby nebola už aj bez toho zložitá.

Súhrnný vplyv kávy na zdravie

V roku 2017 vyšla súhrnná meta-analýza rôznych vplyvov kávy na zdravie. Podľa nej káva znižuje riziko smrti, srdcovocievnych chorôb, viacerých druhov zhubných nádorov, chorôb pečene a žlčníka, cukrovky 2. typu, či Parkinsonovej choroby. Najlepší efekt je pri dávke asi 3 šálok denne. Výsledky ukázali, že káve by sa mali radšej vyhnúť tehotné ženy, najmä v prvých dvoch trimestroch. Kávičkárky sú tiež vystavené väčšiemu riziku zlomenín, u mužov je to naopak.

Káva a hypertenzia

Asi najčastejšie sa pitie kávy spája s chronickým zvyšovaním krvného tlaku – hypertenzie. Je zaujímavé, ako sa toto presvedčenie drží, hoci vedecké výsledky hovoria niečo iné. Kofeín ako taký dokáže zvýšiť tlak, efekt však trvá asi 3 hodiny (podľa meta-analýzy z roku 2011). Keď sa bavíme o hypertenzii, výsledky sú iné.

Za hodinku hľadania som našla za posledných 5 rokov viac meta-analýz štúdií (2021, 2019, 2018, 2017A, 2017B) s tým istým výsledkom – dlhodobé pitie  cca 2-3 šálok kávy denne znižuje riziko hypertenzie.

Espresso a cigaretka

Treba však k tomu dodať pár vecí. Ak si dáte ku káve cigaretku, ochranný efekt kávy takpovediac vynulujete.

Tiež sa neopláca piť kávy priveľa. Pri 5 a viac šálkach denne sa objavujú viaceré zdravotné riziká.

Najlepšia pre zdravie sa zdá byť káva filtrovaná cez papierový filter alebo jej obdoby (rozpustná sa ráta k filtrovanej). Nefiltrovaná káva, teda napríklad zalievaná, sa spája so zvýšenou hladinou cholesterolu a zvýšeným rizikom srdcovocievnych chorôb a smrti (2020). To ma vôbec nepotešilo, keďže mám najradšej espresso (nefiltrovaná káva).

Júlové vedecké novinky o káve

No a konečne k tým novým správam z júla tohto roka.

Jedna ukázala, že neexistuje vzťah medzi pitím kávy a poruchami rytmu srdca. Zahrnula takmer 400 tisíc kávičkárov, čo z nej robí najväčšiu štúdiu tohto typu.

Druhá mi prišla ešte zaujímavejšia, preto som si ju nechala nakoniec. Skúmala efekt kávy tiež asi u 400 tisíc ľudí. Nadmerné pitie kávy, teda 6 a viac šálok denne, sa podľa tejto štúdie spája s asi 53% vyšším rizikom vzniku demencie v porovnaní s pitím asi 1-2 šálok denne. Zároveň sa pozreli na to, ako vyzerá mozog pod magnetickou rezonanciou, keď ho niekto pravidelne vystavuje veľkému množstvu kávy. Ukázalo sa, že sa scvrkáva. To asi nepoteší.. Pozoruhodné však je, že máličko zvýšené riziko demencie a porážky mali aj ľudia, ktorí nepili kávu vôbec alebo pili bezkofeínový variant. 

Vedecké poznatky, ktoré máme dostupné dnes, ukazujú, že pravidelné, mierne pitie kávy, teda približne 1-4 šálky predovšetkým filtrovanej kávy denne je zdraviu prospešné. Idem si asi hneď nejakú dať.

Image by Pezibear from Pixabay