Naše postoje

S radami o postojoch sa mi osobne spájajú motivačné citáty a také tie hlúpe, nič nehovoriace hlášky. Určite ste ich čítali desiatky. Možno aj v mojich newsletteroch, to tak skrátka je. To, čo mne dáva zmysel, môže byť pre vás „blábol“.

Keď čítam niektoré motivačné citáty na Instagrame, pokývem hlavou, scrollujem ďalej… o pár minút už ani neviem, čo som čítala. To je ten lepší prípad. Pri iných mávam pocit, že sú to len „žvásty“. Napríklad:

„Mysli pozitívne, usmej sa, nemaj zlú náladu!”

„Nedívaj sa na to ako na problém, to je príležitosť!”

„Presvedč sa o tom, aký si skvelý, úžasný, dokonalý! Všetko je v tvojej hlave!”

Mne sa z toho kazia zuby, ale chápem, že na niekoho to možno zaberá.

Nejde to lusknutím prsta

Napríklad, keď mám raz zlú náladu, no tak ju mám. Neviem sa jej zbaviť lusknutím prsta len preto, že by som mala. Dívať sa na problémy ako na príležitosti? Jasné! Na príležitosť ako zošedivieť bez potreby dlhého odfarbovania. Alebo sa presvedčiť zo dňa na deň, že som absolútne úžasná a dokonalá? Keby to bolo také jednoduché, mnohí psychológovia by si podávali kľučky na úrade práce.

Predpokladám, že podobných príkladov by ste našli mraky. Ale bola by škoda zahodiť dobrú myšlienku len preto, že mi jej formulácia nesedí.

Možno sa neviem prinútiť mať dobrú náladu na povel, no viem prijať svoju zlú náladu ako niečo dočasné, a tak obrúsiť jej hrany či skrátiť jej trvanie. Nedokážem možno vidieť v probléme príležitosť, ale mne funguje vidieť v ňom oriešok na rozlúsknutie, záhadu na preskúmanie, či úžasné dobrodružstvo. Iný by si pri tom asi poťukal na čelo, ale presne o to ide.

Postoje na mieru

Môžem sa podeliť o to, ako som si naformulovala svoje postoje (práve to robím v tomto „záverníku“), lebo by mohli niekoho inšpirovať. Občas pomáha vidieť rôzne formulácie na tú istú tému. Či už preto, že nie každé slová v človeku zarezonujú, alebo preto, aby si človek utvrdil nové postoje a pohľady na svet. U niektorých sa to zvrhne na nekonečné hltanie motivačnej literatúry, ktoré nikdy k ničomu nevedie, ale to už je téma sama o sebe.

Je jedno, či vám lepšie sadne „Mysli pozitívne“ alebo „Vitaj temnota, stará priateľka“. Podstatné je nenechať sa vláčiť zo strany na stranu a žiť spokojne, nie to, akými slovami sa samej sebe prihováram. Či?

obrázok: pixabay