Mapy fantasy svetov

Neviem, čím to je, ale fantasy svety, knihy, čitatelia a autori milujú mapy. Kniha Gwind 1 mapu nemá, prišla mi zbytočná. No beta čitatelia Gwind 2 a Gwind 3 ma presvedčili, že ako dej pokračuje a hlavná hrdinka Anna (zvaná Gwind) objavuje nové kúty krajiny Morana, je čoraz potrebnejšia.

Mapu som mala sama pre seba od úplného začiatku. V mierke 1 cm = 30 km. S pravítkom v ruke som tak vedela ľahko vypočítať, koľko bude chodcovi, jazdcovi či armáde trvať presun z miesta A do miesta B. Lenže moja mapa, to boli len pastelkami nakreslené čiarky a guličky s názvami miest. Šup čiara z Katraby do Haladoja, tu krížom ďalšia do Nehumeru. Prípadne tam bol veľký fľak, ktorým som si pripomenula, že tam ležia akési hory.

Nezverejniteľné, neprehľadné, neestetické.

Kreslenie mapy aj na objednávku

Tak som sa pustila do nakreslenia lepšej. Dvakrát som priložila ceruzku na papier, dvakrát som zaváhala. Nakoniec som zadala do Googlu pár kľúčových slov a zrazu sa pre mňa otvoril svet, o ktorého existencii som doteraz ani netušila.

„How to draw a fantasy map”, teda ako nakresliť fantasy mapu, mi dalo asi 55 miliónov výsledkov. 700 tisíc z nich sú inštruktážne videá, niektoré špeciálne venované na maľovanie hôr, stromov, terénu, riek, jazier… Až sa mi hlava zatočila. Keby som každé pozrela, a nakreslila mapu podľa toho, zrejme by bola oveľa krajšia.

Zistila som zároveň, že s inak postavenými kľúčovými slovami nájdem hromadu ľudí, ktorí sa vyslovene špecializujú na maľovanie fantasy máp na zákazku. Skoro mi oči vypadli. U niektorých ceny začínali tak na 50 € za jednoduchú mapu, akú som včera vyvesila u seba na Facebooku a Instagrame, lenže ručne kreslenú.

Rôzne možnosti

Našla som tiež mnoho webových aplikácií, v ktorých sa dá mapa nakresliť. Niektoré zdarma, iné platené. Zatiaľ som nenašla takú, čo by mi dovolila nakresliť mapu podľa mnou daných špecifík. Všetky v podstate používali viac menej náhodný generátor svetov. Budem však hľadať ďalej. Ak máte tipy, poteším sa im.

Napokon som skúsila použiť svoj obľúbený freeware Krita. Pri všetkom, čo som videla na nete, ma už ani neprekvapilo, že mali k dispozícii „pečiatky” s horami, stromami a trávou na štýl fantasy máp. Tak som svoje haky-baky čiary, ktoré mi na písanie stačili celé roky, premenila na niečo krajšie.