Dávna resuscitácia – klystýr tabakového dymu

V júli som sa venovala 17. a 18. storočiu, predstavila som vám rôzne pokroky v oblasti medicíny, zaujímavých mužov aj ženy. Avšak v 17. storočí sa napriek všetkým týmto objavom v bežnom liečení takmer nič nezmenilo.

Lekári naďalej fungovali v duchu hippokratových tradícií. Objavy, ktoré dnes oslavujeme, vtedajších pacientov vystrašili. Williama Harveya, novodobého objaviteľa krvného obehu, o ktorom som písala 2.7., považovali za blázna a jeho lekársku prax navštevovalo čoraz menej ľudí.

Zabili kráľa lekári?

Známa je tiež historka, že k smrti anglického kráľa Karola II. zrejme prispeli horliví lekári. Kráľ sa skoro ráno zobudil, hrozivo vykríkol a začal mať kŕče. Lekári sa čoskoro zbehli. Najskôr mu zobrali asi pol litra krvi, potom prišli ďalší a tí ho pripravili ešte o dve deci. Naliali doňho rôzne elixíry, čo obsahovali napríklad rumanček, cviklu, fenikel, škoricu, šafran, absint, víno, či pomletú ľudskú lebku a iné lahôdky. Klystíry a prostriedky na zvracanie, samozrejme, nemohli chýbať. Oholili mu hlavu, na kožu mu dali dráždivé látky, a keďže to nestačilo, pálili ho žeravým železom. To všetko niekoľkokrát opakovali. Viac než dvanásť lekárov nakoniec povedalo, že hoci vyskúšali všetko, žiaľ, kráľa sa im nepodarilo zachrániť. Lekári síce kráľa priamo nezabili, ale zrejme jeho smrť urýchlili a rozhodne mu jeho posledné dni nespríjemnili.

Tabakový dym zdola

Toto bola štandardná liečba. Takto zachraňoval Dr. Goodall aj Grófa z Kentu. Pripravil ho o pol litra krvi, nalial doňho antimónové víno, oholil mu hlavu a dal látky, z ktorých sa mali vyhodiť pľuzgiere. Keďže sa stále nepreberal, podal mu doktor tabakový dym cez análny otvor. Takzvané „holandské vydymenie“ (Dutch fumigation) sa považovalo za najefektívnejší spôsob resuscitácie, pretože nielen dodávalo telu vzduch, ale ho aj zohrievalo a stimulovalo. Nakoniec zabili ovcu a pacienta omotal ešte teplými črevami. Všetko zlyhalo.

Idea bola vyhnať z tela všetky toxíny a prinavrátiť tak človeku zdravie. Pripomína vám to niečo z dnešných dní?

Pomalá zmena a nástup šarlatánov

Zmeny sa presadzovali iba veľmi pomaly, no dialo sa tak práve v tomto období. V 18. storočí postupne upúšťali od teórie štyroch štiav. Moderné prístupy pribúdali, čudné praktiky mizli alebo sa stávali doménou šarlatánov, ktorí sa ich úporne držia aj dnes. Otvárali sa nemocnice, menil sa pohľad na duševné choroby, slovo dostávala veda. 

Nie všetci však tento trend vítali. Práve v tomto čase začala vznikať aj takzvaná alternatívna medicína. Koncom storočia napríklad Nemec Samuel Hahnemann vymyslel homeopatiu. Objavilo sa aj antivaxerské hnutie, ktoré sa bálo, že im z Jennerovej vakcíny proti pravým kiahňam začnú rásť kravské chvosty a kopytá. Ale to už si zaslúži nejedno samostatné rozprávanie, preto sa histórii vakcín sa budem venovať celý august.

Pre zvedavcov, ktorým nebolo dosť, odporúčam pokračovať sem: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Image: Wellcome Collection