Vakcína nie je ako párky. Či?

Hovorí sa, že ak máte radi párky, nemáte sa zaujímať o to, ako ich vyrábajú. Lenže všetci vieme, že to nie je tak celkom tak. Zaujímame sa. To, že to nerobíme my osobne, je druhoradé. Kde je v tom podobnosť s vakcínou?

Aj výroba párkov sa podrobne kontroluje

Výroba párkov, rovnako ako iných potravín, má svoje pravidlá. Kladieme nároky na to, ako žijú zvieratá, z ktorých chceme neskôr párky vyrobiť. Máme určité normy a tie, vieme, že sú v Európe dosť prísne. Sú tu určité stupne veterinárnej kontroly, a to už počas chovu, neskôr porážky a ďalšieho spracovania.

V celom procese sú zapojené viaceré úrady. Tie sa postarajú, aby povolenie vyrábať párky, dostala len fabrika s patričným vybavením a čistotou. Z času na čas tam tiež pošlú kontrolu, aby sa ubezpečili, že všetko je tak, ako má byť.

Možno sa občas objavia nejaké pochybenia, ale asi nik v Európe by nepovažoval za normálne, aby vo výrobe bežne pobehovali potkany či aby výrobky hnili na slnku, než sa k nám dostanú. Ďalšie úrady kladú nároky na receptúru párkov, aby tam neboli nebezpečné látky. A tak ďalej, a tak ďalej.

Kým si naložíte párok podľa svojho výberu na tanier, už sa nemusíte starať o všetky tieto podrobnosti. Jasné, všetci vieme, že to asi nie je najkvalitnejšie mäso na trhu. Ale viete sa aspoň spoľahnúť napríklad na to, že mäso nebolo vyslovene skazené, napadnuté parazitmi alebo že tie párky nie sú doslova nebezpečné.

Nemusíte sa zaujímať o to, ako sa párky vyrábajú. Už to za vás spravili mnohí odborníci a ani ste o tom možno nevedeli. Najbližšie im v duchu poďakujte.

Tak to platí v Európe. Ak by vám doviezli párky z Afriky či z Ázie, možno by ste si ich pokojne naložili na tanier a s chuťou sa do nich pustili. Ak áno, dobrú chuť. Prosíte si chren či horčicu?

Možno by ste však na chvíľu zaváhali a zauvažovali – kládli tam na výrobu rovnaké požiadavky ako my tu? Je to bezpečné? Neotrávim sa? Nekŕmili tie zvieratá nejakými svinstvami? Postarali sa o správnu výrobu? Skladovanie? Ako to sem previezli? Nemohlo sa to pokaziť cestou?

Také uvažovanie by pritom nebolo ovplyvnené sympatiami k tej či onej krajine. To vám môže byť v zásade jedno. Vychádzalo by z toho, že my tu v Európe môžeme iba ťažko vedieť, čo sa deje trebárs v afrických alebo ázijských fabrikách. Nevieme, ani čo sa deje v severoamerických fabrikách, ale tam si vieme informácie o čosi ľahšie dohľadať, keby sme veľmi chceli.

Možno je to tam, v tých cudzích krajoch, násobne lepšie. Možno nie. Skrátka nevieme.

Čo ak by vám politik na Facebooku povedal, že on si myslí, že s tými dovezenými párkami je všetko v poriadku?

Verili by ste mu? Prečo? Bol sa pozrieť do skladu? Potriasol si ruku s výrobcom, ktorý mu dal super zľavu a s úsmevom mu povedal, že všetko je super, však párky už asi mesiac, ba možno aj dva vyvážajú do tridsiatich krajín? U nich doma ich skoro nik neje, ale to je druhoradé. Ehm… Neviem, ako vám, ale mne by na ne hneď prešla chuť. No ľudia sú rôzni. Možno, ak je to ich obľúbený politik, by si na ne dali kečup a s chuťou sa zahryzli. Čo ja viem…

Pritvrďme trochu. Čo ak by tie párky preverili naše úrady podľa našich pravidiel. Čo ak by potvrdili, že v dovezených párkoch sa nenachádza nič škodlivé. Namočili by ste ich do horčice o čosi ochotnejšie? Ja asi áno, i keď stále by som váhala, či si nedať radšej frankfurtské, keď už by som chcela niečo iné ako bratislavské či spišské. Predsa len mám o čosi lepšiu predstavu, čo sa v takom Nemecku deje.

No a nakoniec: Čo ak by naše úrady vyslali kontrolu do tej imaginárnej fabriky na výrobu párkov v Ázii či v Afrike. Čo ak by sa pozreli na to, ako zvieratá žijú, ako sú kŕmené, porážané, ako sa spracuje ich mäso, aká je receptúra, výroba, aká je dodržaná čistota. Čo ak by podrobne preskúmali celú dokumentáciu o tých párkoch, o receptúre, vývoji, výrobe, skladovaní, transporte, distribúcii? Čo ak by sa na všetko pozreli rovnako prísnym okom ako na slovenského výrobcu? Teda by vlastne spravili to, čo je pre slovenského výrobcu denný chlebík, vlastne párok. Bolo by vám pri jedení takto skontrolovaného párku o čosi pohodlnejšie? Mne rozhodne áno!

Vakcína versus párky

Predpokladám, že všetci od liekov a vakcín všetci očakávame oveľa, oveľa viac, než od párkov. Ja teda hej. Tak je to správne a tak sa aj deje.

Normy na kvalitu výroby a čistotu výrobku sú pri liekoch a vakcínach neporovnateľne vyššie, než u akýchkoľvek potravín.

Dodržať správnu výrobnú prax, nie je žiadna hračka, a zároveň je to veľmi prísne kontrolovaný proces. Jasné, že kontrolór tam nestojí každý deň. No keď už príde, vie to byť riadny „fukot“.

Štandardne sa zaoberáme aj tým, ako prebiehal výskum a či sa číslam, ktoré v novinovom článku vyzerajú tak sľubne, dá vlastne veriť. Pozeráme sa aj, za akých okolností prezentované dôkazy vznikli. Sledujeme aj či je liek a vakcína správne balená, skladovaná, prepravovaná. Či sa tým výrobca dostatočne zaoberá. Či si robí sám vnútorné kontroly a či, ak niečo kontroly odhalia, voľačo zmenil…

Ak sa robí výskum v EU, sledujú sa tieto veci priebežne. Je mnoho stupňov kontroly, auditov, inšpekcií. Úrady v EU, vrátane ŠUKL, si priebežne vyžadujú rôzne hlásenia, podrobnú dokumentáciu a veľmi radi si všetko preverujú.

Kontroly pri liekoch a vakcínach bežne pokračujú aj potom, čo sa začnú podávať. EU a ŠUKL vyžaduje hlásenia o nežiaducich účinkov a keď sa im niečo nezdá, majú právo vakcínu okamžite stopnúť. Darmo má krásne balenie, reklamu, či reprezentanta. Ak sa odborníkom niečo nezdá, majú právo dať stopku. Toto právo nevyužívajú, samozrejme, podľa nálady a sympatií, ale podľa svojej dlhoročnej odbornej praxe a tvrdých čísiel. Status na Facebooku či vyhlásenie na tlačovke sa pritom nepovažuje za hodnoverný zdroj.

Priviesť vakcínu na ministerskú výnimku znamená sa na celý tento proces zvysoka vy… Však vy viete čo.

Keďže celý tento proces je tu pre nás, pre naše bezpečie, ministerská výnimka znamená, že niekto sa zvysoka vy… priamo na naše bezpečie. A darmo hovorí, že to spravil pre naše dobro. To sú prázdne, populistické reči a nič viac, pretože pre naše dobro sú tu nastavené práve tie procesy, ktoré niekto obišiel.

Žiaden odborník z EU, teda aj Slovenska, totiž zatiaľ nespravil kontrolu vo výrobe, či je všetko, ako má byť podľa našich noriem. Či hej? Ktovie. Nevieme, či vakcína splnila naše požiadavky. Nevieme, či ich ďalej spĺňa. Ak nie, nemáme sa komu sťažovať. Normálne by sme dali vedieť ŠUKLu. Takto sa môžeme ísť sťažovať akurát tak na lampáreň, veď ministerstvo zdravotníctva sa už vopred poistilo, keď presunulo zodpovednosť na ošetrujúceho lekára. Žiaden ošetrujúci lekár a už vôbec nie taký, ktorý počas pandémie nevie, kde mu hlava stojí, nemá šancu sa týmto zaoberať. Na to je ŠUKL. Ten sa však ministerská výnimka obišla.

To, čo by sme mali vyžadovať je, aby vakcína z akejkoľvek krajiny – zo Slovenska, z Nemecka, z USA, z Ruska, z Číny, z Juhoafrickej republiky, z Antarktídy, z kolónie na Marse – splnila vopred dané požiadavky. Mali by sme vyžadovať, aby všetci predložili tie isté dokumenty na kontrolu. Aby všetci umožnili kontrolu vo svojej fabrike. Aby nám všetci dali celú dokumentáciu od prvej molekuly až po posledný zaznamenaný nežiaduci účinok. Tak by to bolo fér.

Počkať. Lenže… my presne to vyžadujeme. Nič viac a nič menej – volá sa to proces registrácie vakcíny. Výrobca pri ňom môže všetky dokumenty dať do rúk EMA (pre celú EU) alebo úradom jednotlivých krajín (ŠUKL pre Slovensko); to je na ňom. Nemusí. Nik ho nenúti. Ale v tom prípade nemá jeho výrobok na našom trhu čo hľadať.

To spravil Pfizer, spravila to Moderna, spravila to AstraZeneca a najnovšie to spravil aj Jansen (čaká na rozhodnutie). Z toho, čo o nich zistili, spísala EMA veľmi podrobné 140-180 stranové správy (linky na ne sú pod článkom). Dokumentácia, ktorú neskutočne rýchlo zrejme za cenu mnohých nadčasov preskúmali, musela mať oveľa, oveľa viac strán.

Viete, kto tento proces ešte ani poriadne nezačal a už sa tu má očkovať? Výrobca vakcíny Sputnik V. Ten dnes (4.3.) zverejnil, že bude postupne posielať dokumentáciu. To ešte nie je ani požiadavka na registráciu. To je zatiaľ overenie, či majú všetko, čo by potrebovali. Až si celou tou procedúrou prejde, potom ho môžeme vítať rovnako, ako ostatné vakcíny. Nech sú z USA, UK, Číny, Ruska, Mesiaca či z Morany (vymyslenej krajiny v mojej fantasy knihe Gwind, i keď tam nemajú žiadne očkovanie, tam im stačí mágia).

Až bude Sputnik V registrovaná rovnako ako ostatné, nebudem mať problém si ju nechať podať. Dovtedy sa spoľahnem na kontrolný proces, ktorý tu je aj pre moju bezpečnosť. To, čo totiž dnes o Sputniku V v Európe či na Slovensku vieme, vychádza najmä z 11 stranového článku (link nižšie) a z toho, čo povedali politici na Facebooku a v správach. Niekomu to zjavne stačí. Niekto sa zrejme drží pravidla, že ak máte radi párky, nezisťujte, ako vznikli.

Prosíte si k vakcíne Sputnik V horčicu, kečup či chren?

Na podobnú tému som písala rôzne blogy už skôr. Nájdete ich medzi medicínskymi blogmi tu na mojej stránke.

Linky:

Pfizer – https://www.ema.europa.eu/…/comirnaty-epar-public…

Moderna – https://www.ema.europa.eu/…/covid-19-vaccine-moderna…

AstraZeneca – https://www.ema.europa.eu/…/covid-19-vaccine…

Jansen – výrobca požiadal EMA o schválenie, EMA v týchto dňoch skúma všetku dokumentáciu, rozhodnutie sa očakáva 11. marca. Medzičasom povolená na urgentné použitie v USA (zatiaľ neregistrovaná) FDA zverejnila zatiaľ toto: https://www.fda.gov/…/coronavi…/janssen-covid-19-vaccine

Sputnik – https://www.thelancet.com/…/PIIS0140-6736(21…/fulltext