Užívanie výživových doplnkov občas pripomína lotériu

Výživové doplnky sú z hľadiska zákona na úrovni potraviny. Nepodliehajú takej kontrole ako lieky a občas preto pripomínajú lotériu.

Koľkokrát ste povedali, že si radšej dáte nejaké kapsule s vitamínmi, minerálmi a prírodnými výťažkami, než aby ste brali skutočné lieky? Je to predsa lepšie. Prírodnejšie. Menej chémie. Proste je to celé super.

Ak si chcete túto ilúziu zachovať, nečítajte. Ostatných vítam pri ďalšej téme, dnes je to o výživových doplnkoch.

Výživový doplnok vs. liek

Výživové doplnky nájdete v lekárňach, hemží sa nimi celý internet a ponúkajú ich aj rôzni predajcovia sľubujúci zázraky na počkanie a nemožné za pár dní. Je ľahké im uveriť. Je ľahké sa učičíkať pocitom, že robím pre seba či svojich blízkych niečo dobré.

Hoci však často majú tvar tabletky, s liekmi majú málo spoločné. Z pohľadu legislatívy sú presne to, čo hovorí ich názov, teda doplnok stravy. Potravina. Preto sa ich týka nie zákon o lieku, ale zákon o potravinách:

„… výživovým doplnkom je potravina na doplnenie prirodzenej stravy, ktorá je koncentrovanými zdrojmi živín, ako sú vitamíny a minerálne látky alebo iných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom, jednotlivo alebo v kombinácii; umiestňuje sa na trh v dávkovanej forme, ako sú kapsuly, pastilky, tablety …“

Ešte raz pre zdôraznenie. To, čo si kúpite ako zázračný „liek“, je v skutočnosti potravina. Mlieko. Mäso. Chlieb. Rajčina.

Tabletkové zdravie.

Podľa zákona sa na výživových doplnkoch nesmie uvádzať nič, čo by mohlo vzbudzovať dojem, že vedia liečiť a tiež nič, čoby mohlo vzbudzovať dojem, že vyvážená a rozmanitá strava neposkytuje vo všeobecnosti primerané množstvo živín. Toľko zákon. Prax, ako všetci dobre vieme, býva iná.

Z celého toho potravina vs. liek však vyplýva niečo na pohľad nie tak veľmi zrejmé – kontrola.

inom článku som sa snažila dosť zjednodušene priblížiť, akú cestu prekoná liek, kým sa dostane na trh. Z rýchlika na pripomenutie: po vyvinutí novej molekuly prebieha testovanie v niekoľkých fázach a je prísne kontrolované úradmi, ktoré ho ostražito sledujú a môžu kedykoľvek zastaviť či požadovať jeho úpravu. A aj to pravidelne robia. Toto tzv. klinické skúšanie obyčajne trvá niekoľko rokov a musí dokázať, že produkt robí to, čo výrobca tvrdí a robí to buď lepšie než placebo alebo už podobný liek na trhu. Zároveň musí dokázať, že riziká spojené s jeho užívaním sú výrazne menšie než prínos. Ak sa to nepodarí, obrovské náklady na klinické skúšanie letia komínom. Produkt nesmie na trh. Koniec diskusie. A keď sa to podarí, nie je vyhrané. U lieku začína ďalšia kontrola. Liek je stále sledovaný z hľadiska bezpečnosti, kvality produktu, čistoty výrobku, spôsobu výroby, reklamy, prepravy, výdaja…

Toto neplatí pre žiaden výživový doplnok.

Účinok

Výživový doplnok nepotrebuje dokazovať účinok. Ak teda niekto tvrdí, že po užití týchto konkrétnych kapslí s výťažkom z huby vám bude na svete lepšie, uvedomte si, že to nikdy nepotreboval dokázať. A možno dokonca porušuje zákon. Je to skrátka len tvrdenie, aké vám môže na internete či v krčme po dvoch pivách povdať hocikto.

Podľa zákona preto výživový doplnok preto nesmie tvrdiť, že niečo lieči. To platí aj pre zdanlivo nevinné vyhlásenia typu „pomáha pri zápche“ alebo „lieči ochorenia ciev“ alebo „chráni pred vznikom obličkových kameňov“ alebo „má protizápalový účinok“. Schválne, koľko takých poznáte?

Je pravda, že možno niekto dokázal, že spomínaná huba má priaznivé účinky, ale to je niečo iné.

Zarytí kávičkari vedia, že šálka espresa z odrody arabica z plantáže v Peru upraženej na Full City bude mať iný obsah kofeínu a všetkých ostatných látok (polyfenoly a spol.) ako zalievaná robusta z Indie. Ak niekto dokázal, že káva (odroda, typ prípravy, dávka) má pozitívny vplyv na zdravie a niekto iný urobí výživový doplnok s kávou v kapsli, nebude to to isté. Káva v kapsli môže mať pozitívny a dokonca aj silný vplyv, ale nik to nepotreboval dokázať. Preto sa môže rovnako dobre stať, že hoci káva efekt má, tá konkretná kapsula je úplne zbytočná. Je to taká malá lotéria.

Tam však správna zábava iba začína.

Obsah

Výživové doplnky nepodliehajú priamej kontrole kvalitatívnych či kvantitatívnych vlastností prípravu. Pri uvedení výživového doplnku na trh je nutné iba poskytnúť doklad o zložení od výrobcu a doklad o zdravotnej bezpečnosti, teda laboratórnu analýza z akreditovaného pracoviska na mikrobiológiu, patogény a ťažké kovy.

Čo to v praxi znamená? Nikto priamo a systematicky nekontroluje, či tablety tvrdiace, že obsahujú výťažky z grepu, na svojej ceste k vám ten grep stretli. Nie sú to lieky.

V USA nedávno spravili kontrolu výživových doplnkov a na jej základe generálny prokurátor štátu New York nariadil štyrom veľkým výrobcom výživových doplnkov (GNC, Target, Walmart a Walgreen) okamžite ukončiť predaj niektorých z ich produktov. DNA testovanie podľa správy odhalilo, že až 79% zo vzoriek neobsahovalo ani len kúsoček rastliny, ktorá mala tvoriť základ tabliet. Tablety gingka, ženšenu, cesnaku, echinacei či valeriány neobsahovali ani stopu po týchto rastlinách. Namiesto toho tam bola ryža, fazuľa, špargľa či mrkva. Tie však výrobca neuvádzal. Bez kúska hanby ľuďom predával ryžu pomenovanú gingko.

Zdá sa, že toto sa týka aj produktov na našom trhu. Oficiálnu správu som na internete zatiaľ nenašla, takže mám len sekundárny zdroj, podľa ktorého Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že otestovali 39 vzoriek probiotík na Slovenskom trhu a 24 z nich neobsahovalo to, čo výrobca tvrdil na obale.

V podstate je to ďalšia lotéria spojená s výživovými doplnkami. Ak takto vyzerajú aj ostatné, tak máte šancu cca 6-8 ku 10, že ste si kúpili napríklad len čistý škrob. Som si istá, že sú aj poctiví výrobcovia. No keďže výživové doplnky nepodliehajú takej kontrole ako lieky, ostáva to často len na ich tvrdení a náhodných kontrolách.

Pri výživových doplnkoch navyše nikto nemusí uvádzať, ako sa tam nejaké zložky dopracovali. Je dobre známe, že prípravky s malinovým ketónom v drvivej väčšine prípadov maliny nikdy nevideli. Získanie tohto ketónu je nesmierne náročná a drahá záležitosť. Tým myslím 20 000 $ za kilogram drahá záležitosť. Oveľa jednoduchšie a lacnejšie je tieto ketóny syntetizovať v laboratóriu. Ak hľadáte „prírodu“ namiesto „chemikálií“ , nebudete v tomto prípade na správnej adrese.

Ak sa úplne chcete vyhýbať liekom a liečiť sa výlučne prírodne, možno vás zaujme, že v Austrálii svojho času stiahli niektoré bylinné prípravky tradičnej čínskej medicíny dovezené z Číny. Obsahovali totiž „klasické“ liečivá, ktoré tam vôbec byť nemali. Vtipné na tom celom bolo, že si výrobcovia vybrali práve také, ktoré sa na tie choroby predpisujú. Napríklad tieto „čisto bylinné prípravky“ na nádchu a horúčku obsahovali 450 mg paracetamolu.

A toto nebol ojedinelý prípad. V USA FDA pravidelne aktualizuje dlhý zoznam podobných produktov stiahnutých z trhu, lebo tam výrobcovia tajne namiešali napríklad steroidy, sidenafil (Viagra), ibuprofén a mnohé ďalšie. Skrátka „čistá sila prírody“.

Nežiaduci účinok

K čistej sile prírody väčšinou radi v reklame pridávajú vyhlásenia typu „100% bez nežiadúcich účinkov“. To na niektorých pôsobí priam tak magicky ako abrakadabra.

Lieky vám nič také netvrdia. Pri lieku sa nežiaduce účinky systematicky zbierajú a hlásia počas celého vývoja lieku a aj po jeho uvedení na trh. Pritom stačí len dôvodné podozrenie, že nejaká udalosť by mohla s liekom súvisieť. Za roky vo výskume a na trhu potom nie je ťažké nazbierať celý zoznam alergií, nevoľností či bolestí hláv, ktoré mohli (a nemuseli) súvisieť s liekom.

Pri výživových doplnkoch nič také neexistuje. Vôbec. Môžeme sa na to pozrieť z dvoch strán:

Prvá – zbiera niekto nežiadúce účinky arašidového masla? Jasné, že nie, však je to potravina. A povieme preto, že arašidové maslo je 100% bez „nežiaducich účinkov“? Jasné, že nie, však je to terminologický nezmysel. To však neznamená, že arašidové maslo nespôsobí niekomu s alergiou riadne problémy.

Druhý pohľad je, že ak neexistuje spôsob systematického zbierania nežiaducich účinkov, akoby sme mohli mať ich zoznam? Sú výrobcovia, ktorí si to zrejme monitorujú sami a ktorí majú tú slušnosť ľuďom povedať, že niekto môže na ich produkt zareagovať napríklad nevoľnosťou. Ale ako sa k tým informáciám dopracovali, to nikto s určitosťou povedať nevie. Prečo? Lebo to nie je liek a nepodlieha kontrole a hláseniu nežiaducich účinkov napríklad na ŠUKL.

Výživové doplnky, ak teda obsahujú to, čo majú, môžu mať ešte jeden neželaný efekt. Môžu negatívne vplývať na liečbu liekmi.

Napríklad takí diabetici s dobre nastavenou liečbou, môžu doplnkami negatívne ovplyvniť krehkú vyváženosť svojej terapie. Iné rastliny sú známe pôsobením na enzýmy v pečeni, cez ktoré sa lieky metabolizujú, a môžu tak narúšať terapiu nimi. V tomto je však otázka vzájomných interakcií liekov a výživových doplnkov tak komplexná a zložitá, že pri ich užívaní spolu s liekmi mi opäť napadne slovo „lotéria“.

Tak si to zhrňme

Výživové doplnky sú z hľadiska zákona na úrovni potraviny. Nesmú vyhlasovať, že majú nejaké liečebné účinky, lebo tie pri danom produkte nikto nikdy nedokázal. To neznamená, že sú celkom zbytočné alebo že sú čistým placebom. Niektoré dokonca môžu mať reálny význam. Len si treba uvedomiť rozdiel medzi priamym a nepriamym dôkazom. Káva môže byť skvelá, kávová kapsla už nemusí.

Nikto zároveň pri ich uvedení na trh a ani neskôr systematicky nedokazuje, že obsahujú všetko to, čo tvrdia. Je určite mnoho poctivých výrobcov. Ale sú aj takí, čo vám do cesnakových kapsúl ten cesnak vôbec nedajú a ak to nepošlete na analýzu, nemáte to ako zistiť.

Taktiež nikto systematicky nekontroluje, či nevyvolávajú napríklad alergické reakcie alebo iné nežiadúce účinky. S ich bezpečnosťou je to preto obdobné ako s bezpečnosťou Horalky. No hej, zasa tie arašidy.

Z tejto perspektívy vyzerá zrazu „prírodný malinový ketón pomáhajúci spaľovať tuky 100% bez nežiaducich účinkov“ celkom inak, však? Výživové doplnky niekedy skrátka pripomínajú lotériu s obratom 24.6 miliardy dolárov v USA za rok 2013.