Overte si, či na vás nečíha tichý zabijak

Ste si istí, že máte svoj tlak pod kontrolou? Pred pár týždňami sa v Aténach konalo spoločné stretnutie odborníkov z 87 krajín, ktorí sa dohadovali, ako túto chorobu liečiť čo najlepšie. Našťastie pre nás, ktorí sme sa tam nedostali, pár kľúčových tém spísali a zverejnili.

Ak sa vám zdvihne tlak, keď vodičovi pred vami už štvrtýkrát skape auto, a potom sa vám opäť ustáli na normálnu hodnotu, je všetko tak, ako má byť. Keď však máte pri pospávaní pri televízore tlak, akoby ste práve vybehli pár poschodí nahor a nič s tým nerobíte, skracujete si život.[1]

Zjednodušene sa pod lekárskym pojmom hypertenzia skrýva stav, kedy je krvný tlak často alebo trvalo nad 140/90 mmHg. V našom organizme sa vo väčšine prípadov nedá ukázať prstom na jediného vinníka, čo ju spôsobil. Aj pomerne stručné články o príčinách a mechanizmoch hypertenzie zaberajú na wikipédii niekoľko strán[2][3] a to o nej ešte nevieme všetko. I preto sa odporúčania pre liečbu vysokého tlaku neustále aktualizujú a vylepšujú.

Tento rok v júni sa v Aténach stretlo rekordný počet odborníkov na túto tému z 87 krajín sveta, ktorí poslali 2303 príspevkov.

Podľa jedného zo zhrnutí, ktoré sa po konferencii objavili, sa zdá, že sme neúčasťou prišli o peknú „hádku“ medzi Amíkmi a Európanmi. No dobre, nie hádku, trocha preháňam. Šlo o odbornú diskusiu porovnávajúcu tri odporúčania pre liečbu hypertenzie. Z porovnania však vyšlo, že v základe sú všetky tri odporúčania rovnaké. A detaily, v ktorých sa líšia a pre ktoré sa hádali, sú užitočné, lebo odhaľujú slepé miesta na mape pre vedcov alebo otvárajú diskusiu o najlepšom prístupe k vypracovaniu odporúčaní.[4] Nezapriem sa, že patrím do tímu Európa. Ich 77 stranový dokument s odôvodnenými a vyargumentovanými názormi mi je sympatickejší než 13 stranový stručný návod na použitie od kooperácie Americkej a Medzinárodnej spoločnosti pre hypertenziu. Ale každému podľa jeho gusta.

Nech je odporúčanie napísané akokoľvek, každé musí najskôr definovať, kedy už zvýšený tlak považujeme za hypertenziu a kedy ešte nie. Navyše keďže vysoký tlak nie je nádcha, čo prejde s liečbou za 7 dní a bez liečby za týždeň, potrebujeme spôsob, ako hypertenziu sledovať. Podľa jednej štúdie z Fínska, o ktorej sa bavili v Aténach, najpresnejšie je 24 hodinové meranie tlaku alebo pravidelné domáce meranie (5 minút predtým v pokoji, správna veľkosť manžety na rameno, ráno a večer). Tlak zmeraný pri návšteve u lekára sa považuje len za orientačný, a to aj pri úzkostlivom dodržaní všetkých podmienok.[5] Holt, čo je doma, to sa počíta.

Keď už máme hypertenziu domácim meraním pekne odhalenú a chceme sa dožiť aspoň deväťdesiatky; ak nás nezrazí ten vodič začiatočník z úvodu, keď konečne naštartuje; asi by bolo dobré s ňou niečo robiť. A tu vás zrejme sklamem, lebo vám neponúknem zoznam liekov na predpis, detox čajov či zázračných tabletiek.

Základ liečby hypertenzie je totiž bez liekov.

To však, žiaľ, pre mnohých znamená riadny problém. Zahŕňa totiž pravidelný pohyb, obmedzenie soli a alkoholu, skoncovanie s fajčením, zvýšenie podielu zeleniny a ovocia v strave, zníženie podiel tuku v strave a upravenie či udržiavanie hmotnosti na normálnej úrovni. Tento prístup vás vie úplne alebo významne zbaviť liekov či ich podávanie na roky oddialiť.

Apropo obmedzenie soli. Poznám pár ľudí, ktorí schmatnú soľničku skôr ako lyžičku a potom ju nie a nie zasa položiť naspäť. No čo už, keď im to chutí. Sodík je však preukázateľne jeden z faktorov podieľajúcich sa na vzniku a udržiavaní hypertenzie a i o ňom padla reč v Aténach. Približne 32% hypertonikov má vysoký tlak práve kvôli soli, čo je v globálnom poňatí asi 300 miliónov ľudí. Kvôli tomuto alarmujúcemu číslu sa niektorí rečníci v Aténach rozohnili nad článkami z výskumu veľmi nízkej kvality, ktoré situáciu zľahčujú a ktoré média radi citujú, aby podali akože „vyvážený pohľad“.[6]

Aj keď si vôbec nič neprisolíte, prijmete pri bežnom stravovaní približne 2,3 gramu sodíka denne a viac naše telo skutočne nepotrebuje. Sodík je všade. Nielen v spracovaných potravinách (fast food, polotovary, šunky, párky a tak), ale aj v nápojoch, v mlieku, v chlebe, v minerálkach, dokonca aj v sladkostiach. Ak si dosolíte, je to proste vždy navyše.

Ale nebudeme si nahovárať, že som vám povedala nejaké prevratné novinky. O solení sa hovorí už roky a predsa po tej soľničke siahnete. To, že sa máte pravidelne hýbať viete určite tiež, ale keď ono práve vtedy, keď máte čas na prechádzku, vždy prší.

Brať tabletky je pre mnohých oveľa jednoduchšie.

No i tabletky pacienti často neužívajú, tak ako by mali. Podľa záverov z aténskeho stretnutia neporiadnejšie užívajú predpísané lieky skôr ženy než muži a tiež skôr mladší než starší. Pre doktorov je dôležitá správa, že pacienti sú disciplinovanejší pri ACE inhibítoroch a blokátoroch angiotenzínového receptoru a tiež vtedy, ak sa s kombinovanou terapiou začne hneď. Prečo ľudia lieky neberú, keď už sa k nim prepracujú, je výsledkom mnohých faktorov. Za najdôležitejší niektorí z odborníkov a Atén považujú to, že hypertenzia nebolí a ľudia ju podceňujú.[7]

Hypertenzia je však výborný zabijak.

Tichučko a pomaličky sa vkráda do života, tvorí aliancie s inými chorobami a tie všetky spoločne každý rok odovzdajú smrtke do rúk polovicu jej každoročného úlovku. Bezbolestne, bez paniky akú okolo seba vyvoláva rakovina, strelné zbrane či nemotorní vodiči.

Takže než vyrazíte na dovolenku, overte si, či máte svoj tlak pod kontrolou a či sa tých takmer 5000 odborníkov v Aténach nerozprávalo náhodou aj o vás. Mne to práve nameralo 120/75 mmHg a tak môžem spokojne vyraziť. Držte palce, aby mi to na najbližšej križovatke zasa neskapalo.

Post scriptum: European Society of Hypertension a International Society of Hypertension a ostatné sa obyčajne prekladajú ako „hypertenziologické spoločnosti“, asi preto, že tá slovenská je oficiálne hypertenziologická. Neviem ako vám, ale mne sa na tom nejako láme jazyk.


[1] http://hyper.ahajournals.org/content/46/2/280.full

[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Essential_hypertension

[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Pathophysiology_of_hypertension

[4] http://www.medscape.com/viewarticle/826793?src=wnl_int_edit_tp10#2

[5] http://www.medscape.com/viewarticle/826764

[6] http://www.medscape.com/viewarticle/826970?src=wnl_int_edit_tp10#2

[7] http://www.medscape.com/viewarticle/826780