Potrebujete Doktora?

V Pevnosti 12/2013 je článok o seriáli Doctor Who písaný s Davidom P Stefanovičom. Do časopisu sa veľa nezmestilo, a tak vznikol tento dlhý článok o každom Doktorovi zvlášť.

Prvý Doktor

Prvý Doktor

Producentka Verity Lambertová (v tej dobe najmladšia a jediná ženská producentka pre BBC) oslovila Williama Hartnella, keď mal 55 rokov, či by nevzal rolu Doktora Who v novom sci-fi seriáli. Chvíľu sa zdráhal, no ako vieme, úlohu nakoniec zobral. Priniesla mu popularitu predovšetkým u detí a plat 315£ za epizódu (čo bolo asi 16200 £ mesačne v prepočte na dnes). Jeho prvé zobrazenie Doktora bolo priam strašidelné. Druhý pokus už predstavil divákom na ďalšie tri roky usmievavého a priateľského, občas sarkastického a podozrievavého starého pána s parochňou dlhých bielych vlasov. V porovnaní s modernými inkarnáciami Doktora, je ten prvý trocha zbabelý a jeho zjavnou prioritou je jeho vlastná bezpečnosť. Kvôli nej napríklad unesie prvých spoločníkov, ktorých potom nevie dostať naspäť, lebo ešte nevie ovládať TARDIS.

Keď sa začal Hartnellov zdravotný stav zhoršovať (oficiálna verzia, neoficiálne pri náklade 2000£ na epizódu tvoril jeho plat 15% a bolo s tým treba niečo spraviť), prišli producenti z vynikajúcim nápadom. Využili Doktorov mimozemský pôvod a nechali ho pred očami divákov zmeniť svoj vzhľad vrátane oblečenia (dôvodom bol Doktorov vysoký vek, pre oblečenie vysvetlenie neexistuje). Proces nazvali „obnovenie“ a aj preto sa občas objavujú špekulácie, že to nebola skutočná regenerácia.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: Cestoval s vnučkou Susan, ktorá povedala, že TARDIS pomenovala ona z iniciálok Time and Relative Dimension in Space. Nevedel ovládať TARDIS. Time lords/Páni času, ani Gallifrea, ani sonický skrutkovač ešte neboli. Keďže jeho vnučka Susan sa v škole predstavovala ako Foreman, oslovil ho jej učiteľ ako „Doctor Foreman“, načo Doktor reagoval zamrmlaním pre seba: „Eh, Doctor who? What’s he talking about?“

Poznávacie znamenia: Dlhé biele vlasy, šaty podľa Edwardskej módy, modrý pečatný prsteň

Druhý Doktor

Druhý Doktor

Druhý herecký predstaviteľ Doktora bol vybraný vtedajším producentom seriálu a dokonca odsúhlasený i samotným Hartnellom. Patrick Troughton, tou dobou 46 ročný, dovtedy hral mnoho rôznych rolí v divadelných hrách a televíznych programoch. Práve vďaka tomu už od začiatku zvažoval, ako druhú inkarnáciu Doktora poňať (vrátane nápadov ako „tvrdý námorný kapitán“). Nakoniec padlo rozhodnutie stvárniť Doktora ako kozmického vandráka. Druhý doktor sa niekedy zámerne tváril ako blázon. Inokedy však bol schopný chladného kalkulovania a manipulácie v zmysle účelu svätiaceho prostriedky.

Po troch rokoch v roli Doktora sa Patrick Troughton obával, že už mu táto rola prischne navždy, a tak sa rozhodol odísť a neskôr radil ďalším predstaviteľom urobiť to isté. Scenáristi to zohľadnili. Nechali druhého Doktora kontaktovať ostatných Pánov času, ktorí ho chceli najskôr popraviť za porušenie pravidla o nezasahovaní. Keď však zistili, že tým zachránil vesmír pred Dalekmi a Cybermanmi, zmiernili trest len na nútenú „zmenu vzhľadu“ (už bez oblečenia) a exil na Zemi (Anglicko, 20. storočie). V súčasnosti opäť niektorí radi teoretizujú, že ani táto zmena nebola vlastne regenerácia. Vzhľadom na niekdajšie „ekonomické opatrenia“ v BBC je však dnes druhý Doktor známy skôr pre epizódy, ktoré sa nezachovali.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: Hovorí už o Pánoch času. Zistíme, že TARDIS bola ukradnutá a že sú nejaké zákony a pravidlá pre cestovanie časom. Prvýkrát sa objavil na scéne sonický skrutkovač

Poznávacie znamenia: motýlik, komicky široké nohavice, rád púšťal rekordér, občas nosieval klobúky, veta: „Keď poviem bež, bež!“

Tretí Doktor

Tretí Doktor

V exile na Zemi a so zablokovanými schopnosťami ovládať TARDIS začal svoju úlohu 51 ročný Jon Pertwee. Ten sa o rolu Doktora aktívne zaujímal a bol milo prekvapený, že producenti ho už mali na zozname (na druhom mieste).Tretí Doktor väčšinu času aktívne spolupracoval s UNIT ako ich vedecký poradca. Keď sa však naskytla príležitosť (= Páni času sa rozhodli ho niekam poslať) cestovať časom či priestorom, využil ju. Táto inkarnácia Doktora bola viac orientovaná na technológie, bola akčnejšia a autoritatívnejšia než predchádzajúce dve. Tretí doktor sa dokonca i trocha pobil, ak to bolo potrebné pre odvrátenie nebezpečenstva.

Páni času po jednej úspešnej úlohe odvolali jeho exil, takže sa Doktor vrátil k cestovaniu časom a priestorom. Stále však spolupracoval s UNIT, vďaka ktorým spoznal i jednu zo svojich najznámejších spoločníkov – novinárku Sarah Jane Smith. Keď sa Jon Pertwee po vyše štyroch rokoch v roli tretieho Doktora rozhodol vrátiť do divadla, scenáristi napísali Doktorovi ožiarenie veľkou dávkou radiácie a nechali ho tentoraz už naozaj regenerovať.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: s druhou inkarnáciou sa neboli schopní rozprávať, prvú inkarnáciu obaja rešpektovali ako najvyššiu autoritu. Prvou, ale nie poslednou inkarnáciou, čo ukradla šaty v nemocnici. Prvýkrát sa spomína Gallifrei (pôvodne v scenári ako Galfrey) ako domovská planéta Pánov času. Spoznanie Sarah Jane Smith

Poznávacie znamenia: „dandy“, „Now listen to me!“; auto Bessie

Štvrtý Doktor

Štvrtý Doktor

Ďalšiu Doktorovu inkarnáciu začal hrať Tom Baker, keď mal 40 rokov. Producenti ho doslova vytiahli zo stavby, kde nosil tehly, keďže hereckých príležitostí bolo málo. Ako začal hrať, veľmi rýchlo vytvoril pre Doktora originálny štýl. Obliekal sa excentricky, nikdy mu nechýbal extrémne dlhý šál (vznikol náhodou, keď bola omylom využitá na šál všetka dodaná vlna) a rád ponúkal gumových medvedíkov. Keďže táto inkarnácia Doktora už nemusí ostať na Zemi, rozbehne sa poriadne cestovanie časom i priestorom spolu so Sarah Jane Smith a neskôr aj s robotickým psom K-9.

Charakter štvrtého Doktora by sa dal dobre charakterizovať slovom „premenlivý“ – raz šarmantný, vtipný a veselý, potom vážny, neprístupný a zachmúrený a neskôr sarkastický či nahnevaný. Podobne ako jeho predchodca bol i štvrtý Doktor autoritatívny a aktívne sa snažil hľadať riešenia. Tom Baker však nie je najvýraznejším z predstaviteľov Doktora len kvôli excentrickému správaniu. Prvú priečku v prieskume Doctor Who Magazine stratil iba trikrát aj kvôli tomu, že seriál opustil až po 7 rokoch. Jeho regenerácia nebola pre fanúšikov jednoduchá a v smrti tejto inkarnácie mal prvýkrát prsty Master.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: spoznal Davrosa, tvorcu Dalekov. Sarah Jane Smith a K-9 sa objavujú v rôznych spin-offoch (K-9 & Co, Sarah Jane Smith Adventures); bol schopný telepatie na dlhšie vzdialenosti

Poznávacie znamenia: extrémne dlhý farebný šál, gumoví medvedíci

Piaty Doktor

Piaty Doktor

Práve vďaka siedmim rokom Toma Bakera nemal piaty herec ľahký štart. Dovtedy vôbec najmladší predstaviteľ, 29 ročný, Peter Davison (narodený ako Peter Moffett) však mal byť schválne výraznou zmenou. Obliekli mu béžovo-oranžový farebne dokonale zladený set a pripli mu na sako kus zeleniny, občas ho nechali dať si okuliare a skresali hlúpy humor na minimum. Piaty doktor sa vrátil k menej autoritatívnemu vystupovaniu, bol viac otvorený a akoby zraniteľnejší než jeho predchodcovia. Mal tendenciu viac reagovať na situácie, než ich iniciovať, nebol vodcom, skôr sa nechal viesť.

Napriek nerozhodnosti to bol jeden z najodvážnejších Doktorov a bol ochotný priniesť veľké obete, ak to bolo nutné. Peter Davison podpísal na radu Patricka Troughtona kontrakt iba na tri roky, ktorý potom nepredĺžil. Takže keď sa Doktor a jeho vtedajšia spoločníčka Peri dostali do kontaktu s minerálom spectrox iba s jednou dávkou lieku, Doktor sa obetoval a opäť zregeneroval.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: posledný z Doktorov v originálnej sérii, ktorý používal sonický skrutkovač.

Poznávacie znamenie: zeler na saku, farebne zladený béžovo-červený  vzhľad, občasné používanie okuliarov

Šiesty Doktor

Šiesty Doktor

Úlohu šiesteho Doktora dostal 41 ročný Colin Baker. Ten už predtým v seriáli vystupoval ako epizodická postava, ale to nik nepovažoval za problém. Šiesty Doktor vyzeral ako klaun (Colin Baker to označil ako výbuch továrne na dúhu). Ako Doktor bol nepredvídateľný, s častými výkyvmi nálad, s prehnanou sebadôverou až aroganciou. Bakerovým zámerom bolo vydržať v úlohe Doktora aspoň osem rokov. No BBC po odvysielaní prvej série s ním (3 mesiace) nariadilo 18 mesačnú prestávku. Po ďalšej sérii (ďalšie 3 mesiace) ukončili producenti s Bakerom spoluprácu. Prepustený Colin Baker odmietol prísť na natáčanie novej regenerácie, takže tú museli odbiť bez neho.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: mal rád mačky a nosieval brošňu s mačkou (desiaty Doktor ich nemá rád), jeho šialený kabát mal akože ukazovať jeho mimozemský pôvod a náturu. Okrem Paul McGanna a Johna Hurta, ktorí sa objavili len vo filmoch, je to najkratšie trvajúca inkarnácia.

Poznávacie znamenie: extrémne pestré oblečenie

Siedmy Doktor

Siedmy Doktor

Škótsky herec menom Sylvester McCoy mal 44 rokov, keď začal hrať siedmeho Doktora. Chvíľu si zahral aj šiesteho, aby mohol zregenerovať do vlastnej podoby. Sylvester McCoy bol pôvodne komediálny herec, preto to na začiatku skúsil s humorom, no na to fanúšikovia neskočili. Celá nálada seriálu zvážnela a Doktorova osobnosť sa zmenila. Hoci sa navonok stále prejavoval ako zvedavý a šarmantný spoločník, v skutočnosti bol tajomnejší, temnejší a výrazne manipulatívnejší než kedykoľvek predtým. Táto inkarnácia doktora bola celkom proti násiliu a zbraniam.

Je zaujímavé, že hoci iné inkarnácie sa o tejto nevyjadrovali príliš lichotivo, keď dostali príležitosť, fanúšikovia ho v roku 1990 zvolili za Najlepšieho Doktora. V smrti siedmeho Doktora mal opäť prsty Master, i keď Doktorovi sa stala osudná vojna gangov v San Franciscu a hlavne snaha „opraviť“ jeho divne bijúce srdce (má dve). Na rozdiel od ostatných tento Doktor zregeneroval do novej podoby až po pár hodinách strávených v márnici.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: táto inkarnácia mala rada šach a hru s lyžičkami (ako hudobný nástroj), keď sa začala meniť jeho osobnosť, menil sa aj jeho vzhľad (tmavšie farby)

Poznávacie znamenie: pletená vesta s otáznikmi, biela košeľa s kravatou a béžový klobúk, nosieval dáždnik s otáznikom namiesto rúčky

Ôsmy Doktor

Ôsmy Doktor

Doktor dostal svoju novú podobu kvôli televíznemu filmu v roku 1996 a stvárnil ju 40 ročný Paul McGann. Film natočilo BBC v kooperácii s Universal Studios a Fox Broadcasting Network a mal to byť pokus vrátiť Doktora na televízne obrazovky. V Británii vyšiel, no v USA nie, takže následný seriál nebol na programe. Ôsmy doktor bol optimistický až romantický a neskrýval svoje nadšenie pre ľudí.

Po filme dal McGann práva použiť jeho tvár na pokračovanie príbehov Doktora v podobe kníh a komiksov, pre ktoré je táto inkarnácia známa viac než pre jeho pretrvávanie na obrazovkách. Smrť ôsmeho Doktora vedúca k regenerácii nebola dlho známa. Iba nedávno sa na internete objavila krátka webizózda, v ktorej sa dovolilo Paul McGannovi zregenerovať. Táto webizóda zároveň vyvolala vlnu nadšenia a dopytu po Paulovi McGannovi, ktorý zjavne potreboval iba dobrý scenár, aby sa prejavil.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: viac známy pre mnohé príbehy mimo obrazovky, mal zvyk prezrádzať ľuďom drobnosti z ich minulosti a budúcnosti, na obrazovke najkratšie zo všektých

Poznávacie znamenie: oblečenie z Viktoriánskej éry, dlhé vlasy a dlhý zelený kabát

Vojnový Doktor

Vojnový Doktor

Najnovšie predstavený Vojnový Doktor, ktorého hral 73 ročný John Hurt, sa v tejto roli objavil zatiaľ len vo špeciálnom filme vysielanom 23. novembra k 50. výročiu seriálu Doctor Who. Predstavili ho však už v poslednej časti série, čím spôsobili u fanúšikov riadny šok. Jedenásty Doktor (Matt Smith) ho vtedy uviedol ako inkarnáciu, ktorá si nezaslúži meno „Doktor“. Webizóda ho predstavila ako voľbu v zúfalej situácii.

No a špeciál ho spolu s Desiatou (David Tennat) a jedenástou inkarnáciou ukázal opäť v celkom inom svetle. Po ukradnutí Momenta, špeciálnej zbrane schopnej zničiť všetkých bojujúcich vo veľkej Vojne Času (Time War), musí vyriešiť najväčšiu dilemu – zabiť milióny, aby zachránil miliardy, alebo nie? Viac neprezradím, pozrite si.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: je to deviata inkarnácia, ale nie je to deviaty Doktor. V celej špeciálnej časti je mnoho roztrúsených referencií na predchádzajúcich Doktorov. Z webizódy je zjavné, že regeneroval do mladého Doktora a výrazne zostarol, čo sa doteraz nestalo.

Poznávacie znamenie: kostým naznačuje temného Doktora – staré šaty, kožené sako, biele vlasy a brada

Deviaty Doktor

Deviaty Doktor

Nové obnovenie doktora (predtým bol len film s ôsmym Doktorom), vyžadovalo novú inkarnáciu. Christopher Eccleston, v tej dobe 41 ročný, bol v tej dobe v Británii celkom známy a mal na konte už 2 nominácie BAFTA. Doktor v jeho podaní bol iný než jeho predchodcovia.

Moderný a menej excentrický, obliekal sa oproti predchádzajúcim inkarnáciám veľmi jednoducho (kožené sako a džínsy) a hovoril so severským prízvukom (raz v seriáli komentovaný ako „viaceré planéty majú Sever“). Tento Doktor žil akoby len pre súčasnosť. Keď sa v spomienkach vrátil do minulosti, hovoril o Vojne Času, o ktorej dovtedy nebolo nikdy ani zmienky, a tváril sa vždy veľmi smutne. Spoznal Rose a kapitána Jacka Harknessa, ktorí majú svoje významné miesto v nových sériách Doktora. Dalekovia a záchrana Rose mali prsty v jeho regenerácii na Desiateho a teda v jeho odchode po jednom roku.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: mal rád banány. Okrem ôsmeho Doktora, ktorý bol v jednom filme, je to jediný Doktor, ktorý prešiel celú sériu s tou istou spoločníčkou – Rose. Kapitán Jack Harkness mal vlastný spin-off

Poznávacie znamenie: Fantastic!, Oi!, kožené sako a džínsy

Desiaty Doktor

Desiaty Doktor

Desiata inkarnácia bola stvárnená Davidom Tennantom, v tej dobe 34 ročným, ktorý si tak splnil svoj detský sen. Pôvodne chcel používať svoj prirodzený škótsky akcent, no scenárista Rusell T Davies nechcel, aby Doktor putoval všetkým regiónmi. Desiaty Doktor je „ukecaný“, uvoľnený a priateľský, občas však vie byť aj pomstychtivý a nedáva druhé šance. Sám o sebe hovorí, že je menej milosrdný, než zvykol bývať. Táto inkarnácia je známa aj pre romantický príbeh s Rose, ktorý bol skomplikovaný nielen cestovaním v čase, ale aj oddelenými dimenziami. Desiaty Doktor vyzeral byť všeobecne obľúbený u žien (Madame de Pompadour, Elizabeth I, Christina de Souza) a aj u kapitána Jacka Harknessa.

Počas jeho éry sme spoznali viacero dôležitých nových nepriateľov a videli sme epizódy, ktoré sú v rôznych rebríčkoch považované za najlepšie. Po troch sériách a niekoľkých špeciáloch sa však David Tennant rozhodol zo seriálu odísť a tak mu scenáristi pripravili magickú rozlúčku pred novou regeneráciou. S ňou sa rozlúčil i Russell T Davis a prenechal žezlo Stevenovi Moffatovi.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: David Tennant stretol na nakrúcaní časti „Doktorova dcéra“ Georgiu Moffett, dcéru Petra Davisona, teda piateho Doktora. Dlho robili so svojím vzťahom tajnosti, no potom si ju vzal a narodila sa im dcéra. Takže je to dcéra desiateho Doktora, vnučka piateho Doktora a jej matka je reálna dcéra piateho Doktora a filmová desiateho Doktora

Poznávacie znamenie: Allons-y! Hnedý pruhovaný oblek a tenisky, dlhý hnedý kabát

Jedenásty Doktor

Jedenásty Doktor

Postavu súčasného Doktora stvárňuje doposiaľ najmladší herec, 26 ročný Matt Smith. Jeho príchod nebol po obľúbenom desiatom Doktorovi práve jednoduchý. Bol to pomerne neznámy herec, ale na konkurze ho vraj Moffat identifikoval ako nového Doktora okamžite. Jedenásty doktor nosí hnedé sako a motýlika a raz využil aj červený fez, ktorý sa odvtedy v seriáli občas objavuje.

Je zobrazený ako energický, ale trocha osamelý muž. Jedenásty Doktor mnohokrát dokázal, že si je dobre vedomý svojej reputácie, vďaka čomu „vyhral“ pár bitiek bez boja. Táto inkarnácia je známa pre svoje manipulatívne a tajuplné správanie. Tajuplný je aj pri River Song, ktorá sa objavila ešte pri desiatom Doktorovi, a pošepkala mu do ucha jeho pravé meno. Práve s ňou rozvíja svoju romancu táto inkarnácia, no na rozdiel od sebavedomo filrtujúcej desiatej podoby, je jedenásty doktor občas až komicky naivný. S touto inkarnáciou sa rozlúčime už tieto Vianoce.

Dôležité či zaujímavé drobnosti: veľa gestikuluje, čo mu vyčítal aj Vojnový Doktor. Pri jednej príležitosti bol označený za inkarnáciu, ktorá „zabudla“

Poznávacie znamenie: Geronimo! Fez, rybie prsty a žĺtkový krém, motýliky sú cool

Dvanásty Doktor

Dvanásty Doktor

Toho stvárni 55 ročný Peter Capaldi, ktorý vyzerá, akoby sa pre rolu Doktora narodil. Objaviť by sa mal už vo Vianočnom špeciále, ale jeho čas príde až v roku 2014.

A keďže Doktor nekončí, dám i ja namiesto záveru iba zopár čísiel:

 • Prvé vysielanie bolo 23. novembra 1963, doteraz posledný diel odvysielali 23. novembra 2013.
 • Seriál má viaceré Guinnessove rekordy – rekord za najviac kníh s jedným hlavným hrdinom; rekord za najdlhšie bežiaci sci-fi seriál; najúspešnejší sci-fi seriál.
 • Doktor bol 2x zasnúbený a 2x ženatý.
 • Bojoval s 212 príšerami.
 • 27x bojoval s Dalekmi a 17x bojoval s Cybermanmi.
 • 152x povedal „Hmm“.
 • Kabát šiesteho Doktora mal 18 farieb.
 • Deviaty Doktor povedal slovo „Fantastic“ 13x a desiaty povedal „Allons-y“ 19x.
 • Odvysielaných bolo 799 individuálnych epizód.
 • A 25. decembra 2013 bude ďalšia.
 • Tešíte sa?